Jump to content

Csajok a csúcson

2015. 11. 11. 16:00

Mi nők, a mostani világban már emancipáltak vagyunk. Megmutathatjuk, hogy mit tudunk, mire vagyunk képesek, de az érvényesülésben nem biztos, hogy el tudjuk érni azt, ami álmunk és vágyunk. A nemek harca ugyanis a felszín alatt (olykor a felszín felett is) munkálkodik.

Lehet, hogy ez belénk van genetikailag is ültetve? Lehetséges, hogy ez így is van rendjén? Felmérésekből az derül ki, hogy a női alkalmazottak akkor érzik jól és nagyobb biztonságban magunkat munkakörükben, munkahelyükön, ha a felettesük férfi. Számos példa van arra, hogy egy vállalatot, egy vállalkozást hölgy irányít. Nem mindegy ám, hogy a vezető beosztásban lévő nő milyen adottságokkal rendelkezik. A jó női vezető attól jó, ha határozott jellem, karizmatikus személyiség, és ennek hátterében, vagy ezzel párhuzamosan ott az intellektus és a tudás. Egy női felettes határozott, és nem engedheti meg magának, hogy döntésképtelen legyen. Egy hölgy lehet magas beosztásban, de nem feltétlenül egyenlő a felsővezetővel. Ám így is lehet mozogni a ranglétrán, de ebben a szituációban is az a legjobb, ha a legmagasabb rangú vezető férfi. Legalábbis ezt vallják azok a nők, akik felelős pozícióban vannak, és akik számára igazán fontos a karrierépítés. Ennek azonban az is oka lehet, hogy a legmagasabb rangot általában nem nők töltik be, vagyis jóval kevesebb a női vezető, mint a férfi.

A vezetői állásra jelentkezők többsége férfi. Általános tapasztalat az, hogy ha nők is benyújtják a pályázatukat, akkor jóval kisebb arányban, mint a férfiak. Sokszor utolsóként veszik számba a női jelentkezőket, vagy el sem olvassák a hölgyek önéletrajzát. Azaz már a jelentkezés során nem érvényesül az esélyegyenlőség elve. A végzettség, a szakmai felkészültség hiába vetekszik, vagy szárnyalja túl a férfiakét, mégis kisebb az esélyük a nőknek a karrierépítésre. Csakhogy ennél összetettebb a női érvényesülés, hiszen már gyermekkorunktól arra tanítanak és motiválnak szüleink és az oktatási intézmény is, hogy milyenek a lányok, milyen szerepet kell megtanulnunk, elsajátítanunk ahhoz, hogy jó anyák, feleségek lehessünk.

Az eltérő nemi szerep miatt a nők hátránnyal indulnak a karrier szempontjából, mert empátiára, alkalmazkodóképességre, odafigyelésre ösztönzik őket. A fiúk legyenek önmegvalósítók, határozottak, magabiztosak, vagyis már gyermekkorban előnyben vannak a lányokhoz képest karrier szempontjából. Felnőttként pedig a női szerep és a vezetőtől megkívánt pozíció nagyon sokszor nem egyeztethető össze. Csak úgy valósítható meg, ha nőiességüket elnyomva, felveszik a férfi vezetői modellel járó stílust. Ez pedig a nők legtöbbjének nem pozitív kilátás. Attól is függ, hogy egy hölgy mennyire tud feljebb jutni a ranglétrán, hogy a szervezetnek milyen az összetétele. Általánosságban az az érvényes, hogy a nők inkább a feladatra összpontosítanak, annak megfelelő elvégzésére, mintsem arra, hogy előre gondolkodjanak és tervezzenek. Azért is van ez így, mert sem a társadalom, de még a szervezeten belül sem segítik a nőket a magas pozícióba ültetésre.

(Kép forrása: mumby.com)