A régi korokban is ismert volt a rákos betegség? Mikortól ismeri az ember a rákot? Már a Krisztus előtti időkben hagytak írásos emlékeket Egyiptomban daganatokról, amelyeket úgy írtak le, mint fekélyes megbetegedést. Ezeket a betegségeket kiégetéssel gyógykezeltek.
Hippokrátész használta először a carnicos szót, a görögök ugyanerre a betegségre a crab szót alkalmazták. Ezt a betegséget úgy írta le Hippokratész, mint egy olyan tumor, ami nem okoz fekélyt. A crab szót Celsus fordította cancerre. Egy római filozófus, Galen az oncos szót használta, amely daganatot jelent, innen ered az onkológus, azaz a rákos megbetegedéssel foglalkozó orvosok gyűjtőneve.
A XVII. századig meggyőződésük volt az orvosoknak, hogy a daganatok fertőznek, emiatt a tumoros betegeket elkülönítették ép társaiktól. Aztán a XVIII. században egy skót orvos már sikeresen távolított el tumorokat sebészeti beavatkozás során.
Miből lesz a tumor? Egyesek azt gondolták, hogy nem normál sejtekből származnak a kóros, rákos sejtek, és az ilyen sejtek halmaza alkotja a tumort. Egy másik orvos éppen azt ismerte fel, hogy a daganatot alkotó sejtek pont hogy a normál sejtekből alakulnak ki. Ezt továbbgondolták többen, és arra következtettek, hogy a daganat egy traumás sérülés hatására alakul ki, csakhogy egyáltalán nem tudták ez bizonyítani. Az 1900-as évek elején csirkékkel végzett kísérlet során olyan szűrlettel oltottak be egy szárnyast, amely daganatos társától származott. A szűrletbe csakis vírusok kerülhettek, a jóval nagyobb baktériumok nem. A beoltott állatban is kialakult a tumor. A fertőző vírust a feltalálójáról nevezték el Rous vírusnak. Arra is rájöttek a szakemberek, hogy nem csak vírusok okozhatják a rákos sejtburjánzását, hanem hatással vannak szervezetünkre a kémiai szerek is, amelyek kóros sejtburjánzást idézhetnek elő.
A rákos sejtek normál sejtekből származnak, de mi romlik bennük, hogy rák fejlődik ki a szervezetben? Két csoportra oszthatók a daganatos megbetegedések: örökletes, genetikai okok miatt kialakuló vagy környezeti okokból kialakuló tumorok. A rák kialakulásánál túlnyomó részben örökletes tényezők a meghatározók, így ezekben az esetekben az örökítő anyag meghibásodik. Csak azok a mutációk veszélyesek, amelyek egyes szabályozófehérjéket érintenek.
(Kép forrása: sfltimes.com)