A kortizol egy szteroidhormon, amelyet a mellékvesék termelnek, és számos létfontosságú testi folyamatot szabályoz. Leginkább stresszhormonként ismert, mivel fokozottan termelődik olyan helyzetekben, amikor a szervezet veszélyt érzékel. Mindegy, hogy az valós, vagy csak képzelt félelem, esetleg a munkahelyen érzékelt feszültségből eredő.

Amikor stressz ér minket, az agy jelet küld a mellékveséknek, hogy termeljenek kortizolt. Ez a hormon segít energiát mozgósítani, emeli a vércukorszintet, serkenti az agyműködést és csökkenti a nem létfontosságú funkciókat. Az olyat, mint például az emésztést, amely túlélés és menekülés szempontjából nem a legfontosabb. Ilyenkor a testünk "küzdj vagy menekülj" üzemmódra tud váltani.
Az elmúlt évek globális eseményei – a világjárvány, gazdasági bizonytalanság, digitalizációs nyomás és a felgyorsult életvitel – példátlan mértékű, hosszan tartó stresszhelyzeteket idéztek elő. Egyre többen tapasztalják magukon a krónikus stressz fizikai és mentális tüneteit, amely megnyilvánulhat fáradékonyság, alvászavar, szorongás, hízás, memóriazavarok formájában. Ezek mögött gyakran a folyamatosan magas kortizolszint áll. Ezért is kapott olyan nagy figyelmet mostanában.
Barát vagy ellenség?
Fontos tudni, hogy a kortizol nem rossz. Legalábbis akkor, ha a szintje normál, mert így szükségünk van rá. Segít reggel felébredni, fókuszálni, alkalmazkodni a napi kihívásokhoz. A probléma ott kezdődik, ha a szervezet nem tud visszatérni a nyugalmi állapotba, azaz, ha a stressz krónikussá válik.
A tartósan magas kortizolszint hatásai olyanban nyilvánulhat meg, mint alvászavarok, súlygyarapodás, az immunrendszer gyengülése vagy a mentális egészség megromlása.

A cél tehát egyáltalán nem az, hogy teljesen megszüntessük a kortizolt, hanem az, hogy segítsük a testünket az egészséges ritmus visszaállításában. Ehhez néhány kulcsfontosságú életmódbeli változtatás nyújt segítséget. Ilyen az, hogy biztosítsunk a szervezetünk számára jó minőségű és megfelelő mennyiségű alvást. Ügyeljünk arra, hogy a rendszeres testmozgás életünk részét képezze. Olyan, amelyet könnyedén be tudunk illeszteni a mindennapjainkba, így akár a séta vagy a jógi is tökéletes lehet. Ha mi magunk nem figyelünk oda a testünkre, más sem fog. Ezért tartsuk fontos szempontként, hogy pihenjünk és tartsuk ezt prioritásként időközönként. Vegyük körül magunkat azokkal a személyekkel, akikkel jól érezzük magunkat. És nem végső soron az egészéges, változatos táplálkozás segíthet abban, hogy a kortizol szintje visszaálljon a normál értékre.