Jump to content

Néha a hangyákat is kétségek gyötrik

2015. 07. 11. 12:05

Talán nincs is annál cukibb ma, mint elképzelni egy kétségeibe elmerült, töprengő hangyát...

A németországi Regensburg egyetem két kutatója azt állítja, hogy a hangyák nagyon is tisztában vannak azzal, ha nem tudnak valamit, és az ilyen helyzetekben, hozzánk hasonlóan, kétségekkel vannak tele. Csak képzeljétek el azokat a parányi ráncos hangyahomlokokat, amit erősen gondolkodnak a tenyerükbe támasztott fejjel!

A hangyákról köztudott, hogy szoros együttműködésben dolgoznak együtt, mégpedig úgy, hogy feromon nyomokat hagynak egymásnak üzenetképpen, amiben megmutatják társaiknak, merre található az étel.

Tomer Czaczkes és Jürgen Heinze egy kísérletben bebizonyította, hogy ha a hangyákat új, előre kiszámíthatatlan helyzetbe teszik, akkor sokkal kevesebb feromonüzenetet hagynak a társaiknak. Az izgalmas kísérletben a két hangyarajongó kutató egy T-alakú labirintusba tette a hangyákat úgy, hogy az étel mindig a T forma azonos végében volt. Ám amikor megcserélték a táplálék lokációját, a hangyák –nem lévén biztosak a dolgukban- sokkal kevesebb alkalommal adtak útmutatást a társaiknak, minden valószínűség szerint azért, mert nem akarták rossz információval ellátni a kollégáikat. Abban a pillanatban azonban, amikor megtalálták az ételt, visszafelé mindennél erősebb szagmintát hagytak maguk után.

A legérdekesebb azonban az volt, hogy amikor a hangyák elcsoszogtak leellenőrizni, avlóban nincs-e egyáltalán étel a korábban megszokott helyen, akkor egyáltalán nem hagytak maguk után nyomot.

Bámulatos elképzelni, mennyi minden foroghat azokban a tűhegy méretű, aprócska hangyafejekben.

(Kép: Roy Niswanger)