1. Csak kullancs csípéstől kaphatjuk el a Lyme-kórt.
Nincs bizonyíték arra, hogy a Lyme-kór emberről emberre is terjedne, ahogyan háziállatainktól sem kaphatjuk el, csak közvetve. Ha négylábú kedvencünk bundájában ott van a kullancs, a betegséget már nagyobb valószínűséggel kapjuk el, ezért mindig vizsgáljuk meg alaposan a háziállatokat, mielőtt beengednénk a lakásba.
2. Nem minden kullancs terjeszti a betegséget.
A kullancsok közül a fekete lábúakat (vagy a szarvas kullancsot) érdemes mindenképp kerülni, hiszen ezek terjesztik a Lyme-kórt.
3. Magad is eltávolíthatod a kullancsot.
Kullancs-eltávolító eszköz híján egy szemöldök csipesszel magad is eltávolíthatod a kullancsot, de a városi legendákat kerüljük. A cél az, hogy minél hamarabb eltávolítsuk a testünkből a betegséget terjesztő kullancsot.
4. Általában csak 1-2 nap után fertőződik meg valaki.
A kullancsnak ugyanis ennyi idő kell ahhoz, hogy a betegséget kiváltó anyagokat a testünkbe juttassa. Ezért, ha a csípés után csak néhány óra telik el, ne ijedjünk meg! Valószínűleg alaptalanok a félelmeink.
5. A Lyme-kór egyik tünete egy hatalmas piros folt a csípés körül.
Akár 10 cm-t is meghaladó, akár tenyérnyi méretű piros kör jelenik meg a csípés körül, mely a fertőzés után szintén bepirosodik és nagyobb kiterjedésű lesz. Ez a fertőzést követően maximum egy hónapon belül jelentkezik, de az átlagosan csak egy hét kell a tünet megjelenéséig. Ezen kívül az influenzára jellemző tűnetek is jelentkeznek, mint pl. fáradtság, fejfájás, szédülés, csak hogy néhányat említsünk.
6. A Lyme-kórt leggyakrabban vérvétel során mutatják ki.
A fertőzés korai szakaszában a teszt negatív, és a fertőzéstől számított 4-5 hét elteltével lesz csak kimutatható a véráramban.
7. A legtöbb esetben antibiotikummal kezelhető.
Ha időben felismerjük a betegséget, akkor nagy valószínűséggel csak egy antibiotikum-kúrán kell átesnünk.
www.huffingtonpost.com
Fotó: pixabay.com