Jump to content

A fenyő nem csak szép, de egészséges is

2015. 09. 15. 10:00

Szeretjük a fenyőt, hiszen a téli ünnep, a karácsonyi szokások nélkülözhetetlen eleme és szimbóluma a szép díszekbe öltöztetett karácsonyfa. Kertünk ékes fája is lehet és a varázslatos, de egyben kísérteties fenyőerdők alkotója. Nem csak szép, de hasznos fa a fenyő.

A fenyőfélék örökzöldek, ezért az állandóságot, a szűnni nem akaró energiát szimbolizálják. Ez a tulajdonság mindig is megbabonázta az embereket és évezredek óta használjuk a fenyőféléket mindenféle formában. Már az ókori világban is alkalmazták a fenyők tobozát, hajtását, olykor még a kérgét is azért, hogy megszüntessék a reumás betegségeket, a légzőszervi panaszokat enyhítsék. A fenyő részeit felhasználták és felhasználjuk a mai napig illóolajként, szirupként és teaként is.

Ízületi- és izomfájdalom esetén jótékony, de akár csontgyulladásra és köszvényre is nagyon jó hatással lehet a fenyőfürdő. Nem kell mást tenni, mint a fenyő ágát, magját, rügyét apróra vágni, felfőzni, majd a leszűrt levet a meleg fürdővízhez adni. Jó hatással van az idegekre is, ugyanis megnyugtatja és erősíti is. Alkalmazható különböző testrészek gyógykezeléséhez is. Ilyenkor nem egész fürdőt kell alkalmazni, hanem az adott részt kell áztatni fenyőfürdőben. Az erdei fenyőből nyert illóolaj a növény tűleveleinek és rügyeinek desztillációjából készül. Az így nyert illóolaj használata kimondottan hatékony a légutakra, de a húgyutakra, a fertőzéses májbetegségben is az ember segítségére lehet. Az illóolaj frissít, erősít, dezodorál is egyben. Felhasználható belsőleg és külsőleg egyaránt.

A fenyőméz nem virágporból készül, hanem az úgynevezett édesharmatméz egyik fajtája. A fenyők rügyeinek végén megjelenő harmatból gyűjtik össze a méhek a mézet. Nagyon kellemes illatú és ízű is az így készült fenyőméz, de színe általában jóval sötétebb. A mézek, így a fenyőméz is fertőtlenítő, vizelethajtó hatású, de jótékonyan hat a csontokra, ugyanis csonterősítő hatású, valamint vérszegénység esetén is alkalmazható.

Fenyőszirupot otthon is tudunk készíteni. Nem kell hozzá más, csak egy tiszta befőttesüveg, amelybe rétegesen belehelyezzük a fenyőhajtásokat, valamint a cukrot. Fontos, hogy minél szorosabban érintkezzen egymással a cukor és a fenyő, a tetejére cukor kerüljön. Az üveget le kell fedni vászondarabbal és gumigyűrűvel rögzíteni, majd 4-5 napig nem túl sötét, de nem is napos helyen hagyni kell összeérni a hatóanyagokat. Ez idő alatt a hajtások levet engednek, ami a cukornak köszönhető. Amikor már kiengedték a fenyőrügyek a levet, kifakultak, le kell a levet önteni, és az így kapott lébe (1 literhez 1 mokkáskanálnyi) konzerválóport kell keverni. Újból szűrni szükséges és lezárva tárolható. A légutak kéményseprője nem csak a Negro lehet, hanem a fenyőszirup is.

(Kép forrása: indiangroceryshops.com)