Mondhatnánk persze, hogy már az ókori görögök is, de igazság szerint az alkohollal való kapcsolatunk még ennél is régebbre, 10 millió évvel ezelőttre nyúlik vissza. Hogy elkezdtünk szorosabb kapcsolatot ápolni a bódító nedűkkel, abban valószínűleg segített bennünket az a különleges képességünk is, hogy szervezetünk le tudja bontani az alkoholt, így a földre lehullott, már kissé erjedt gyümölcsöket is gond nélkül megehettük.
-A modern emberek rengeteg mai állapota, illetve problémája –a hátfájásától kezdve a túlzott só-, cukor-, és zsírfogyasztásunkig,- visszavezethető az evolúciós fejlődésünkhöz. –magyarázza Matthew Carrigab paleogenetikus.
Hogy jobban megértsék a modernkori ember kapcsolatát az ethanollal (azaz az alkohollal) a kutatók azokat a géneket kezdték el vizsgálni, amelyek képesek az alkohol lebontására a szervezetben.
Így az ADH4 enzim vizsgálatából meg tudták állapítani, hogy 10 millió éve történhetett meg az emberiségben az a genetikai mutáció, amelynek következtében most is szívesen koccintunk egy pohár pezsgővel ünneplésképpen.
Evvel a mutációval párhuzamosan történt egy másik nagy lépés is az emberiség fejlődésében, mégpedig az, hogy lemásztunk a fáról és a lombok helyett már inkább a földön rendezkedtünk be. A képességünkkel, hogy meg tudjuk emészteni az alkoholt, az emberek akár a rothadó gyümölcsöt is megehették akkor, amikor más élelmiszerből hiány lépett fel.
(NBC News, kép: sheknows.com)