Hogy egyes madarak hogyan reagálnak a zordabb időjárási körülményekre, az nagyban függ a madarak fajtájától is. Így megfigyelhetünk egyészen egyszerű, de különleges és lenyűgöző módszereket is a szárnyasok lábmelengetésére.
A legtöbb madár egészen egyszerűen felváltva maga alá húzza a lábait, így a testhőmérsékletük és a tollazatuk segítségével fel tudják melegíteni a hideg talajon elfagyott talpukat. De olyan módszer is akad, amikor a szárnyas jószág ráguggol a lábaira, különösen zimankós időjárás esetén előtte még jól fel is borzolja a tollazatát, hogy a levegőt a tollak közé zárva így még melegebben tarthassa magát.
A tollukon kívül a testzsír az, ami még melegen tarthatja a madarakat, és ami egyben hőszigetel is. Sok madár ezért a tél érkezése előtt jóval elkezd bőségesebben táplálkozni, hogy így növelje esélyét a túlélésré. Érdemes tehát még a jeges napok beköszöntése előtt megfelelő madáreleséget kiszórni az állatoknak, hogy felkészülhessenek a zordabb időszakra.
Végső menedékként pedig számos madár képes a repülőizmait reszkettetni, hogy így felmelegedjenek, bár ennek megvan az a komoly hátránya, hogy kifárasztja a madarakat, és emiatt nehezebben is tudnak elreppenni veszély esetén.
A legtöbb madár lábán kemény, durva a bőr, ráadásul mivel az ujjak és a lábuk szára viszonylag vékony, csak kis felületen érintkezik a hideggel, így nincsenek nagy veszélyben még télen sem. De mi újság a kacsákkal, akiknek széles, úszóhártyás talpai nagyobb felületen vannak kitéve a zimankónak? Különleges érrendszerüknek köszönhetően, mely a lehűlt vér helyébe meleget pumpál és képes szabályozni a véráramot is, a kacsák órákig is úszkálhatnak a hideg, jeges vízben anélkül, hogy ennek a téli fürdőzésnek komolyabb egészségügyi következményei lennének.
Mindezek ellenére sajnos a kacsák és a madarak lába is elfagyhat, ami akár tragikus következményekkel járhat és az állat pusztulásához vezet. Különösen hideg teleken ezért a madarakra is jobban oda kell figyelnünk.
(Today I found out, kép: gardeningnewstoday.com)