Jump to content

Nyomtalanul

2015. 12. 15. 12:00

Napi tevékenységeink során óhatatlan, hogy kisebb vagy nagyobb sérüléseket ne szenvedjünk. A testünk felszínén keletkező sebek, annak nagyságától és mélységétől függően más ütemben gyógyulnak. Némelyiknek alig marad nyoma, más sebek pedig heget, foltot hagynak maguk után.

Az ilyen sérüléseket egy életen át viselnünk kell testünkön, de segíthetünk azon, hogy halványodjanak, egyre észrevétlenebbek legyenek a sérülések nyomai.
A sebek gyógyulásának szakaszai vannak, az új bőr minősége azonban már nem olyan, mint az, amelyik még sebtől mentes. Egyik legfontosabb a sérült bőrfelület gyógyulása esetében, hogy minél védettebb legyen az a kórokozókkal szemben. Mi magunk meg tudjuk gátolni a fertőzést, azonban vannak olyan tényezők, amelyek nehezítik a felület gyógyulásának gyorsaságát és minőségét.

Nagy hangsúly van azon, hogy a sérülés bekövetkezése után, lehetőleg azonnal meg lehessen kezdeni az ellátását, amely kisebb seb esetében házilag megoldható, de a nagyon felületű, mélységű sebhez már szakszerűség szükséges.
Első, amit tehetünk enyhébb vagy komolyabb seb esetében is, ha folyó vízzel lemossuk a seb környékét. Az ott található szennyeződéstől szabadítsuk meg a bőrt, ha idegen test van a sebben, azt is szedjük ki. Komoly sérülés esetén, amely nagyon intenzív vérzéssel jár, nyomókötést szükséges alkalmazni. Csakis steril kötszer a megfelelő ehhez a művelthez, a vatta gondolatát is felejtsük el. Jódtartalmú fertőtlenítőszerrel körbe lehet a sebet tisztítani. Régen aktívan alkalmazták a sebhintőport a sebekre, mára azonban egyáltalán nincs ez érvényben. Kifejezetten nem jó, ha bármilyen anyag kerül a sebbe. A seb környékének fertőtlenítése után steril kötszerrel kell megóvni a kórokozóktól, be kell fedni a sérült részt.
Égési sérülések esetén azonnal hideg, folyó víz alá szükséges tenni az égett felületet és legalább 15-20 percig engedni kell a vizet.

A sérült felületen keletkező új bőrréteg nem azonos az éppel. Ha pedig még a seb gyógyulása közben valamilyen zavar is hátráltatja a folyamatot, az biztos, hogy nyomot hagy az érintett részen. Kóros hegesedéshez vezethet, ha nem képződik annyi kötőszövet, amely a sérülést fedhetné. Ez az atrófiás heg, mélyebben elhelyezkedő heg alakulhat ki. A hipertrófiás heget a hegszövet túlburjánzása okozza, amely viszkető, kiemelkedő, fájdalmas lehet. Idővel szépen gyógyul, de olykor szükséges a beavatkozás is. A keloidos heg is túlburjánzás eredménye, amely a seb határain is túlnő. Nehezen kezelhető, viszkető, olykor fájdalmas is.

A hegek kezelését krémekkel és kenőcsökkel is meg lehet kezdeni, a hámosodás elérésével fokozatosan csökkenhet a nyoma az egykori sebnek. Ha pedig nagyon szem előtt van a heg és zavaró, ám semmilyen házi módszer ellenére nem csökkenthető mérete, mértéke, akkor sebészeti úton is korrigálni lehet, de ugyanígy megoldást jelenthet az lézeres kezelés.

(Kép forrása: christinehammondcounseling.com)