Mert nem csak tápanyagban gazdag, de likopinban is. A likopin egy olyan karotinszármazék, amely a paradicsom piros színét adja. Egy olyan vegyület van szó, amely hő hatására (főzés) sem oldódik fel. Más konyhakerti növényben és gyümölcsben is megtalálható, ám a legnagyobb mértékben a paradicsom tartalmazza. A likopin lelassítja a szervezetben zajló oxidációs folyamatokat, amelyek hatással vannak a daganatok kialakulására és az érelmeszesedésre is. Védi a szervezetünket a szív- és érrendszeri betegségektől, de egyensúlyt teremt a sejtosztódásban és általa erősebbé válik az immunrendszer is. Érdemes tudni, hogy a kertben termesztett, napfény által érlelt paradicsom likopin tartalma sokkal magasabb, mint a mesterséges körülmények között termesztett paradicsomban. A likopin a sejteket fiatalítja, megvédi és erősíti is, így a plusz egy ok, hogy paradicsomot fogyasszunk. Akinek szervezetében több a likopin, annak a ráncainak száma is kevesebb.
A burgonyafélék családjába tartozó növény a XVI. században került Európába. Magas C-vitamin tartalma miatt is szeretjük, de a hagyományos magyar konyha egyik alapkellékét is jelenti. A paradicsommal nemcsak C-vitaminhoz és likopinhoz juttatjuk a szervezetünket, de úgy tűnik, hogy a tomatidin (a tomatin származéka) nevezetű alkaloida is ígéretesnek tűnik. Állatokkal végzett kísérlet során kiderült, hogy a vér koleszterinszintjét hatékonyan csökkentette, így akár az emberek számára is használható lesz. A tomatidin jótékonyan hat az izomsejtek fehérjeszintézisére, éppen úgy, mint az alma héjában található urzolsav is.
Nagyon szeretjük a paradicsomot, és ételeink egyik alapanyagát is képezi leggyakrabban, de felvetődik a kérdés: nyersen a legegészségesebb, vagy feldolgozott állapotában is? Ha azt gondoltad volna, hogy csakis nyersen a legjobb, akkor nem feltétlenül igaz. Ha paradicsompüré formájában visszük be a szervezetünkbe a paradicsomot, akkor sokkal gyorsabban szívódik fel és hatékonyabban is fejti ki kedvező hatását. És mi a helyzet a likopint tartalmazó tablettákkal? A vérnyomáscsökkentésben a tabletta tűnt sokkal hatékonyabbnak, míg a zsíranyagcserét a nyersen fogyasztott paradicsom befolyásolja kedvezőbben.
Nincs még egyértelmű összefüggés és bizonyíték a paradicsom és a rákos megbetegedések csökkenése között, de annyit már biztosra tudnak a szakemberek, hogy azok, akik rendszeresen és több paradicsomot fogyasztanak, ritkábban alakul ki náluk daganatos és rákos megbetegedés.
Egy féktelen buli utáni másnap is jusson eszünkbe a paradicsom. A paradicsomból készült ital a másnaposság egyik hatásos ellenszere, ugyanis tisztítja a májat és a vért is.
Külsőnk és belsőnk érdekében is fogyassz egészséggel minél több paradicsomot.