Jump to content

Miként hat az agyra és a testre a telefon kijelzőjének kék fénye?

2016. 11. 30. 17:05

Van valami hihetetlenül erőteljes vonzereje a kéken világító képernyőnek, ami miatt alig vagyunk képesek elfordítani a tekintetünket. De miért tapadunk mágnesként a kék fényre, és miként hat az az egész lényünkre?

Az okostelefonok mindennapjaink szerves részévé nőtték ki magukat, akár akartuk, akár nem. A gyors üzenetváltás, az információáradat, és a szórakoztatás legegyszerűbb módja nélkül legtöbben el sem tudják már képzelni életüket. De mi van a mágikus kék képernyő mögött?

Agybaj

Szervezetünk biológiai órája úgy van beállítva, hogy alvás- ébrenlét ciklusunk harmóniája megfelelő energiával szolgáljon ahhoz, hogy túléljük a napokat, és megfelelő minőségben tudjuk elvégezni feladatainkat (tanulás, alvás, elvés, ébrenlét, koncentráció, stb.). Ezt a rendszert agyunk irányítja, amire egyetlen dolgot tud maximális befolyást gyakorolni, mégpedig az okostelefon kékfénye.

A kék fény hatással van mindenre, amit agyunk vezérel, tehát egész testünk működésére. Na de kezdjük az elején.

A kék fény állandóan stimulálja az agyat, és azt az információt küldi felé, hogy állandóan nappal van, így a melatonin hormontermelés felborul. Az alváshormon híján éjszaka nehezen merülünk álomba és alvásminőségünk sem lesz az igazi. A hormontermelés felborulása nem csak a pihenésre, de az éhségérzet szabályzására is kihat, ami miatt állandóan éhesnek érezzük magunkat, tehát az elhízás kockázata is növekszik, sőt. A szakemberek összefüggést találtak a melatonin hormontermelés felborulása és a prosztata-, mellrák felbukkanásának növekedésében.

Ez még nem minden. A kék fény hatása egy tudományos kutatás szerint szürkehályogot is okozhat, valamint veszélyezteti a látásminőséget, túlterhelve állandóan a retinát.

Az állandó kék fényes stimulálás befolyásolja a memóriánkat és a tanulási képességeinket is, valami depresszióra való hajlamunkat. Mindez szintén a melatonin hormontermelés megváltozásával áll összefüggésben, amit a kék fényt kibocsátó kijelzők váltanak ki.

(Forrás: marmalade.hu | Fotó: pexels.com)