Jump to content

Erőleves, ami jár a szervezetünknek

2015. 10. 16. 10:00

Már elődeink is teljesen tudatában voltak annak, hogy egy igazán tartalmas leves milyen jó hatással van a beteg szervezetre. A legyengült, ápolásra szorulót sűrűn etették a dús, ízletes erőlevessel. Az elnevezése sem véletlenszerű.

Az a fajta leves ez, amelytől a beteg képes erőre kapni, hiszen mindenből a legjavát tartalmazza, tele zöldséggel, hússal. Az emberben vérré válik egy finom húsleves. A gyógyuláshoz és az egészség megőrzéséhez szükséges hozzávalókat válogatták össze, főzték bele egy levesbe már régen is és ma is. A főzéstudomány első és alap lépcsőfokaként tartják számon a húsleves készítését.

Ha nem csak egy snassz, felejthető, hanem telt, tartalmas levest szeretnénk, akkor bizonyos szabályokat be kell tartani. Mivel ez a leves alapkő a főzésben, így minden nő (akár férfi) életében eljön az a pillanat, amikor húsleves főzésére adja a fejét. Ha el akarunk rugaszkodni a zacskós, tasakos műlevesek világától, és mint eleink, csupa egészséges tartalommal feltöltött étket akarunk nem csak vasárnap, hanem bármikor családtagjaink elé tálalni, akkor nekünk is vissza kell nyúlni a természet szolgáltatta alapanyagokhoz.

A húsleves is lényegében erőleves. Mint ahogy nevéből kiszűrhető húst is tartalmaz a zöldségek mellett. Az igazi gyógyító erőlevest azonban marhahúsból készítik, mert abból készíthető a legerősebb leves, és jóval több zöldséget tartalmaz. Olyan dús, hogy igazi vitamin és táplálékbomba a beteg, lábadozó betegnek.

A húsleves bármilyen húsból készülhet: csirke, liba, kacsa, gyöngyös, galamb, sertés vagy marha húsából is. Egy újabb alapszabály az, hogy a húslevest mindig hideg vízben tesszük fel főzni, de míg egyesek arra esküsznek, hogy előbb felforralják a hozzávalókat és később kisebb lángon főzik a levest tovább, mások azt vallják, hogy nem forralják, hanem csak gyöngyözni hagyják a levest. Ez utóbbi nem egyenlő azzal, hogy lassan forraljuk a levest. A gyöngyöztetés során a keletkezett hab is eloszlik. A levest nem kell se rázogatni, de még csak kavarni sem. Úgy kell számolni, hogy egy kilónyi bármilyen húshoz fél kiló leveszöldség dukál, amely lehet sárgarépa, zöldség, paszternák, hagyma, zeller, fokhagyma, petrezselyem, paprika, akár gomba is. A zöldségeket csak azután tesszük a húshoz, amikor már megtörtént a lehabzás és ezzel egy időben ízesíthetjük a levest sóval.

A legegészségesebb és legízletesebb hús- és erőlevesek a szabadon tartott állatok húsából, és a kertben termesztett bio zöldségekből főzhető. Igazság szerint nem csak a betegekre, a gyógyulni kívánókra fér rá egy napi adag erőleves, húsleves, hanem mindenkire.

(Kép forrása: eubyn.wordpress.com)