Jump to content

Nem süket, csak úgy csinálja?!

2016. 04. 03. 17:00

A gyerekek olykor annyira képesek belemerülni a játékba, hogy hangos, egyre hangosabb felszólításra sem mozdítják fülük botját sem. Baj van?

A szülők jó része tapasztalja azt a jelenséget, amikor szólongatják gyermekeiket, ám mintha misem történt volna, ugyanúgy folytatják tevékenységüket, mint előtte. Ha csak elvétve fordul el ez elő, akkor a felnőttek ráfogják arra, hogy a gyerek játszik, elmélyedt abban, vagy csak egyszerűen igyekszik kizárni a külvilágot, nem akar figyelni és meghallani. A félelem akkor hatalmasodik el jobban a szülőben, ha egyre sűrűbben tapasztalja, gyermeke egyáltalán nem figyel arra, amit mond. Ha mégis meghallja, akkor pedig visszakérdez. Romlik a gyerkőc hallása, netán szimplán csak túl elfoglalt ahhoz, hogy reagáljon a felnőttek hangjára? Mi lehet ennek hátterében?

Játék közben

Az első és leglogikusabb válasz az, amit már a fentiekben is írtunk, vagyis hogy olyan elmélyülten játszik, hogy nem hall, csak a játéknak él. A gyerek számára a játék olyan fontos tevékenység, amelyben minden figyelmével arra koncentrál. Nagyon fontos, hogy legyen ideje a zavartalan játékra a gyermeknek, mert máskülönben kialakít egy olyan burkot maga köré, amely megóvja őt a zajoktól, a felesleges locsogástól. A szülőknek fontos felismerni, hogy a nyugodt, egyedüli játékot igényli-e a kicsi vagy sem. Ha igényli, akkor erre lehetőséget szükséges biztosítani naponta és azt a napirendbe be is kell vezetni. Ha túl hamar szakítunk meg egy játékot, akkor is ugyanúgy játsszák az alkalmi süketet. Nehezen szállnak ki a játékból, ezért érdemes megvárni, hogy befejezzék azt.

A gyerekeknek szabályok kellenek, ha ugyanis a szülő nem állít fel korlátokat azért, hogy gyermeke minél szabadabb lehessen és elmagyarázza hosszú szónoklat keretén belül, hogy mi és miért történik, akkor veszélyes helyzetekbe is képes lesz a gyermek belemenni csak azért, hogy anya foglalkozzon vele. Így a különböző felszólításokat mintha meg sem hallaná, úgy fog viselkedni. Ennek ellentéte a túlzott tiltás. A sok „Nem szabad!” felkiáltás hatására a gyerek nem hallással fog reagálni. Ösztönösen fedezi fel a gyermek a világot és a környezetét, mindentől és mindig nem lehet védeni, ezért a felnőtteknek kell rá vigyázni úgy, hogy a közelében vannak, és biztonságos környezetet teremtenek számukra.

Lehetséges, hogy se a túl nagy szabadság, vagy a túl sok tiltás, de még csak nem is a játékba való elmélyedés miatt nem figyel a gyerek, hanem valóban halláskárosodás áll fent. A bizonytalanság is lassítja, visszaveti a választ, úgyhogy mielőtt orvoshoz fordulna az ijedt anyuka, otthon tudatosan tesztelje gyermeke hallását.

(Forrás: oregonlionsfoundation.squarespace.com, telegraph.co.uk/képek)