Jump to content

Dackorszak és hiszti – okok és megoldások

2014. 02. 24. 08:07

Szerencsére már túl vagyok rajta, tisztes távolból nézek rá a dackorszak szülői kihívásaira, de vannak, akik még előtte állnak vagy javában belemásztak a közepébe, ezért újra és újra fontosnak tartom, hogy ők is kapjanak fogódzót az egyik legnehezebb és egyben legcukibb időszak menedzseléséhez.

Vágjunk is bele. Hiszti volt van és lesz, a togyogók természetes viselkedése. Temperamentumos, szenvedélyes kis emberkezdemények ők, akik még nem tudják uralni az őket elárasztó energiákat. Tudnod kell azonban, hogy a hisztik nagy része elkerülhető. A kicsik leggyakrabban akkor csapnak nagyjelenetet, ha fáradtak, túl vannak pörgetve, éhesek, vagy túl sokat kellett minket hiányolniuk.

1. Éppen ezért a hisztik kordában tartásának első számú szabálya a kiegyensúlyozott napirend, megfelelő mennyiségű pihenés, nem túl sok inger, viszont elég és időben érkező tápanyag. A megelőzés a legnagyobb fegyverünk. Íme néhány további tanács a hisztik megszelídítésére:

2. Megfelelő választási lehetőség: a dackorszak az önállósodás felé vezető út fontos része. Amit ilyenkor tanul: kontrollálni, dönteni, befolyásolni a körülötte lévő világot. Legyen rendszeresen lehetősége az életkorának megfelelő, korlátozott számú, maximum 2 alternatívát magába foglaló helyzetekben dönteni. Melyik zoknit szeretnéd ma felvenni, a kéket, vagy a pirosat? Érezze, hogy dönthet, így kevésbé lesz szüksége önállóságának fitogtatására azokban a helyzetekben, amikor nem akarjuk.

3. Figyelem és szeretet: kapjon elég figyelmet és szeretetet, ölelést, puszit gyermeked. Ennek hiányában szenvedő csöppséget sokkal többet hisztiznek. Óvodás korban napi 30 perc osztatlan figyelem – hihetetlenül kevés! – elegendő. Kapcsold ki a telefonod, játsszátok, amit ő szeretne, vagy csak bújjatok össze a kanapén, olvassatok mesét. Nem számít osztatlan figyelemnek a közös tv nézés, ha épp sms-t írsz, amikor mesél az oviról. Napi 30 perc, amit igényel. Ha egész nap dolgozni voltál, kapcsolódj újra gyermekedhez, legyetek egy hullámhosszon, mielőtt elindulsz vele a nagybevásárlásra.

4. Empátia: tudd, hogy te vagy a felnőtt, és a te segítségedre szorul a gyermeked, hogy meg tanulja kezelni a benne tomboló energiákat. Még mielőtt kitörne a vulkán, éld bele magad a helyzetébe, legyél megértő, és tükrözd vissza, amit érez. „Szeretnél több gyümölcslevet kapni ugye, nagyon szereted a gyümölcslevet, ugye?” – máris bólogat, miközben te elveszed a poharat a látóteréből. Ha erre begurul: „Dühös vagy látom, nagyon szeretnél gyümölcslevet kapni.” „Mágikus hatása van annak, ha egyszerűen csak szavakba öntjük az érzéseit. A legtöbbször itt meg is áll a hullám.

5. Legyél elérhető: ha minden igyekezeted ellenére mégis kitör a hiszti – mert lesz ilyen – maradj nyugodt, és legyél a közelben. Maradj ott akkor is, ha eltol. A jelenléted fontos és megnyugtató, ha ez épp nem is látszik. Ne tömködd észérvekkel, csak legyél jelen. Látni fogod, mikor van rád szükség. Magától még nem tud megnyugodni. A te szereped nem az, hogy tovább hergeld, hanem, hogy segíts neki.

Pethő Orsolya, pszichológus

További nevelési tanácsok: www.kolyokszerviz.hu

(Kép: smh.com.au)