Jump to content

Ec, pec, kimehetsz… Ki lesz a fogó?

2015. 09. 23. 10:00

Mindenki használt kiszámolót, amikor társaival bújócskát, fogócskát játszott. A fogó és a hunyó kiválasztásának általános iskolás korban leggyakrabban használt formája a kiszámoló.

A 6-12 éves korú gyerekek, tehát az általános iskolások alkalmazzák leginkább a kiszámolókat. Csakhogy ebben a korban a legszélesebb a szövegtudás is, így a kiszámolók szövegvariációja folyamatosan bővül, de azok szövege a gyermekfolklórból származnak. A kiszámolósdi mente úgy zajlik, mint a régebbi időkben, tehát a gyermekek félkörben, körben vagy egymással szemben állnak, és egy valaki a kiszámoló szövegét mondja, miközben annak ritmusában sorba mutat a résztvevőkre. Ezt addig folytatja, amíg a mondóka, a kiszámolósdi szövege tart. Akire az utolsó szótag esik, az tölti be az adott játékban az egyéni szerepet, például fogó. Általában az a személy mondja a mondókát, aki a csapatban vezető egyéniségű, és/vagy aki a játék ötletét felvetette.

Egy másik módja a kiválasztásnak, hogy a mondóka ismétlésével, az utolsóra eső szótaggal kiesik egy játékos, így mindig egy taggal kevesebb marad a körben, és ez addig folytatódik, amíg csak egy ember marad. Az utolsó tag kapja az egyéni feladatot. Ez az úgynevezett kirekesztős kiszámoló. Ezt a mai gyermekek nem nagyon ismerik, és ha ismerik is nem használják, ugyanis hosszadalmas, és a felgyorsult világot a gyermekek is érzik, megélik, nincs a rövidke órák közötti szünetben erre idő.

Az idősebbek még kiolvasónak nevezték ezeket a mondókákat, és használták az ökölütögetés kifejezést is, amely arra utalt, hogy a kiszámolás a csoport tagjai kinyújtott, ökölbe szorított kezüket tartották, aki a kiszámolást végezte, a kiszámoló szövegének ritmusában mutatott rá egy-egy ökölre.
A mai gyermekek közül nagyon sokan egyáltalán nem használnak kiszámolókat, amely azért is van, mert nem minden játékot kell azzal kezdeni egy játékot. Sok esetben az a döntő az adott szerep betöltésére, hogy ki jelentkezik a feladatra hamarabb.

A kiszámolás igazságos megoldásnak tűnik a játék szereplőinek kiválasztása során, ám ügyesen manipulálva a kiszámoló utolsó szótagja úgy hozható ki, hogy arra jusson, akit a játékban szeretnének tudni. Ugyanígy manipulációs eszköz, ha a helyzetüket megváltoztatják a tagok a kiszámoláskor. A kiszámoló szövegét meg lehet kurtítatni, vagy épp nyújtani azért, hogy arra essen az utolsó szótag, akit szeretnének a szerepben tudni, vagy épp azért, hogy a nem kívánt tagra biztosan ne kerüljön sor.

(Kép forrása: afwcraft.blogspot.hu)