A tanulmány szerzője, a Harvard University kutatója Raanan Raz beszélt az Environmental Health Perspectivesnek.
Az USA-ban készült kutatás azt vizsgálta, hogy milyen hatással van az apró por és a környezeti tényezők összessége a magzatra. A kutatás során csak a 2,5 mikrométernél kisebb porszemcsékre fókuszáltak. Ez azért lényeges, mert az amúgy minket körülvevő szennyeződések átlagos átmérője 2,5-10 mikrométer átmérőjű.
A kutatók 116,000, 50 különböző államból származó terhes nő adatait elemezték, akik az 1989-es év végéig életet adtak gyermeküknek. A megszületett kisemberek közül 245-öt diagnosztizáltak autizmus spektrum zavarral*.
A kutatásban résztvevő kismamáknak trimeszterenként rögzíteniük kellett útvonalaikat, amire azért volt szükség, hogy a szakemberek fel tudják mérni, mennyi hogy por és légszennyezésből fakadó részecske került a szervezetükbe a város adott pontján. A kapott helyadatokat a tudósok a központi adattározóból származó, városi légszennyezettséget mérő adattáblázattal párosították össze.
A vizsgálódás és az adatok összeegyeztetése azt mutatta, hogy összefüggésbe hozható, az autizmus kialakulása és a légszennyezés mértéke. A légszennyezettség mértéke főleg a trimeszter harmadik szakaszában gyakorol nagy befolyást a magzat fejlődésére. A kutatás során a betegséggel diagnosztizált gyerekek születés előtti biológiai mintáit összehasonlították az egészséges kontrollcsoportéval, ami szintén hasonló végeredménnyel zárult.
*Autizmus spektrum zavarral
Ez széles spektrumú, átfogó rendellenesség, melynél a tünetek jellege, súlyossága, intenzitása jelentősen eltérő lehet. A betegség befolyásolja a gyermek szociális kapcsolatteremtő képességét, kommunikációját, játékát, képzeletét, gondolkodását és viselkedését.