A baba jelbeszéd egy olyan speciális nyelv a baba és a szülők között, melynek során kézjelekkel egészítik ki a beszélt nyelvet. A születés utáni 6-10 hónapban már el is kezdhetjük tanítani gyermekünket.
A módszer Amerikából ered, az 1800-as években William Dwigt Whitney siket családok gyermekeit tanulmányozta, arra a következtetésre jutott, hogy ezeknek a gyerekeknek a kommunikációja felülmúlja halló társaikét. 1980-ban Dr.Joseph Garcia jeltolmács, a korábbi vizsgálatokat folytatván megerősítette,hogy nem csak kifinomultabb a kommunikációjuk,de sokkal hamarabb elkezdenek beszélni. Megfigyelése középpontjában az állt, hogy milyen hatással van a korai jelbeszéd-tanulás a korai beszédfejlődésre.
A vizsgálódások eredményei azt tükrözték, hogy a jelbeszéd elsajátításával, sokkal nagyobb aktív szókincs, szorosabb gyerek-szülő kapcsolat valamint előrehaladottabb mentális fejlődés. A jelbeszéd a gyermekekre nyugtató hatással volt.
Hogy működik? A babajeleket a beszéddel egyszerre használjuk, az elhangzott szavakat kiegészítjük annak jelével úgy, hogy kisbabák közben látják az elhangzott szóhoz kapcsolódó tárgyat és tevékenységet. Az utánzás természetes módszerével elsajátítja a látottakat. A babák 6 hónapos koruktól kezdve, már meg tudják különböztetni a jelbeszéd során használt jeleket egymástól.
A babajelbeszéd tökéletes módszer arra, hogy megértsük gyermekünket azon időszakaszban, amikor még nem tudnak szavakkal kommunikálni.