A szakemberek arra az ijesztő jövőképre hívják fel a figyelmet, hogy hamarosan ugrásszerűen meg fog növekedni azoknak a gyerekeknek a száma, akiket érint a cukorbetegség.
Azoknál a gyerekeknél ugyanis, akiknek az édesanyja terhességi cukorbetegségtől szenvedett várandósan, hatszor nagyobb az esélye a betegség kialakulásának.
A terhességi cukorbetegség egyre inkább elterjedőben van, aminek részben a várandós édesanyák túlsúlya, részben pedig a gyerekvállalás idejének egyre inkább kitolódása áll a hátterében. Az idősebb nőknél ugyanis terhesen nagyobb kockázata van a terhességi diabétesz megjelenésének.
Egy amerikai kutatás a terhességi diabétesz és a gyerekek cukorbetegségre való hajlamának kapcsolatát vette górcső alá.
A kutatás során 255, 12 év körüli túlsúlyos gyereket vizsgáltak meg három éven keresztül. Ebből kiderült, hogy 9%-uknál úgy alakult ki a kettes típusú cukorbetegség, hogy a várandósság során az anyánál nem volt terhességi diabétesz, 31%-uknál pedig úgy, hogy már az anyai méhben is találkoztak a betegséggel. Ebből megállapítható, hogy a tehességi cukorbetegség 5,75-szörösére növeli később a gyerekeknél a betegség kialakulásának kockázatát.
-Ahogy rohamosan növekszik a terhességi diabéteszes nők száma, úgy félő, hogy a jövőnk tele lesz cukorbeteg gyerekekkel olyan arányban, ami messze meghaladja a mostani állapotokat. –nyilatkozta a szakértő.
Az orvosok már többször figyelmeztettek arra, hogy a várandós nők túlsúlya komoly mértékben kockáztatja a jövendő nemzedékek egészségét.
(Kép: chasingamiracle.com)