Jump to content

Álom vagy valóság?

2015. 12. 13. 10:00

Van, hogy valamiféle jóleső érzés tölt el, amikor felébredünk álmunkból. Furcsa elegye a valóságnak és a képzeletnek, amelyben uralkodók a sosem látott személyek és helyek. Az érzés legalább nem rossz, nem úgy, mint rémálomból felriadva, csatakosan, zihálva.

Az álmokat nem is tartjuk valóságosnak, még akkor sem, ha a benne szereplő történések valódiaknak tűnnek. Az alvás idején természetesen ugyanúgy létezünk, élünk, ám valóságosnak mégis a nappalt és az ébrenlétet tekintjük. Amit napjaink folyamán átélünk, az álmok azok kivetülései, ám nem közvetlenül akkor, amikor megtörténnek. Álmaink nem történnek meg ébrenlétünk alatt, az álmok nem úgy működnek, mint a folytatásos regények egyes epizódjai. Az álmainkban megjelenő, valóságosnak tűnő szereplők, helyszínek, tárgyak, ébredés után sehol nincsenek.

Az agy folyamatosan dolgozik, még alvás közben is. A nappalok során begyűjtött adatokat, képeket kisfilmként, összefüggéstelenül játssza le. Olykor főszereplőként vagyunk jelen, néha mintha külső szemlélők lennénk saját álmainkban. A legtöbb esetben, az alvásból felébredve tisztában vagyunk azzal, hogy ez csak álom volt. Egyes esetekben azonban több időre van szükségünk, hogy észhez térjünk: csak álom volt. Sokan azt mondják, hogy nem szoktak álmodni, pedig mindenki álmodik, csak nem emlékszik rá.

Az álmok jelentőségével régóta foglalkoznak. Valóban hordoznak üzentet. Egyes alvás közben megjelenő képek annyira mély nyomot hagynak bennünk, hogy nem is tudunk szabadulni azoktól, még ha akarnánk sem. Az ilyen gondolatok persze egyre inkább foglalkoztatni fognak, és azon vagyunk, hogy megfejtsük, mire akar utalni. Jelez valamit? Mit akar közvetíteni az álom?

Egy-egy jelentőséggel bíró alvás közben észlelt képkockára keressük a magyarázatot. A legegyszerűbbnek az tűnne, ha a jó öreg álmoskönyvhöz nyúlunk. Nincs olyan könyv, amely személyre szabottan kifejti, hogy egyes személyek álmai mit jelentenek, de vannak olyan szimbólumok, amelyekre az álmoskönyv utalhat, rámutathat. Az álmok utalhatnak a jövőre, amely lényegében még nem is létezik. Hiába nem éljük még át, alvás közben mégis olyan képeket látunk, amely később foszlányaiban valóban megnyilvánul a jövőben (amely akkor már jelen, netán múlt). Az esemény már annyira érlelődik, hogy álmodunk vele, de erre csak akkor jövünk rá, ha az valóban bekövetkezik. Tapasztalatszerző álmaink során olyan helyzetekben találjuk magunkat, amelyeket soha addig nem éltünk át, mégis alvás közben intenzíven és élénken a folyamat részesévé válunk. Olyan érzések keríthetnek hatalmuk alá, amely fizikai valóságunkban idegen számunkra. Ezeknek az álmoknak éppen az a lényege, hogy olyan terepen legyünk, amelyről eddig csak hallottunk, de sosem voltunk a részese.

Mindenféle álom figyelmeztethet valami olyan, a tudat alatt készülődő eseményre, amelyre így akarja az agy, a lélek felhívni figyelmünket.

(Kép forrása: radiolab.org)