Jump to content

Bérdiszkrimináció

2014. 04. 11. 12:23

A magyar nők átlagban húsz százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak. Németországban azonban még nagyobb a nemek közötti bérkülönbség.

A bérezés közötti eltérés legfőbb oka, hogy a szebbik nem képviselői általában alacsonyabb bérezésű munkakörökben dolgoznak, és gyakrabban foglalkoztatják őket részmunkaidőben, mint a férfiakat. Ugyanakkor a nők akkor is kevesebbet keresnek, amikor ugyanazt a munkát végzik, mint a férfiak. Ráadásul – mint azt a marmalade.hu korábbi cikkében kimutatta – a munkaerő-piaci és a családban betöltött szerepük miatt átlagosan 15 százalékkal kevesebb nyugdíjra is számíthatnak a férfiaknál.

Az Európai Unió 28 tagállama közül az észt hölgyek fizetése marad el a legnagyobb mértékben, 30 százalékkal az erősebbik nemétől, utána Ausztria következik 23 százalékkal, és még Németország (22 százalék) is Magyarország előtt áll. A legkisebb különbség, mindössze 3 százalék Szlovéniában van a nők és a férfiak bére között, a második helyet Málta és Lengyelország közösen foglalja el, 6-6 százalékkal – mutatta ki a német statisztikai hivatal, a Destatis az úgynevezett nemek közötti bérszakadékról (angolul: Gender Pay Gap-ről) készült tanulmányában.

Az EU egészét tekintve a bérkülönbség 16,4 százalékos, ami azt jelenti, hogy a nők a férfiak fizetéséhez viszonyítva 59 napig dolgoznak ingyen. Ezért az Európai Bizottság február végén megrendezte az Egyenlő Díjazás Napját, amellyel a női munkavállalók hátrányos helyzetére igyekezett felhívni a figyelmet.

(Fotó: www.forbes.com)