Jump to content

Mentorok segítik a nők vezetővé válását

2014. 07. 09. 14:07

Felsővezető pozícióban dolgozó, vagy kinevezés előtt álló, tehetséges fiatal nőknek segít felnőni a feladathoz öt, vezetőként már sikeres magyar hölgy az ország első, csúcsszintű mentorprogramja keretében.

Hiába áll küszöbön, hogy – amint arról korábban már a marmalade.hu is beszámolt – a nőket kötelező legyen a cégek igazgatótanácsába választani, miközben a közélet is hangos attól, hogy több felkészült nő szükséges a döntéshozók közé, nem tudni olyan magas minőségű, egyénre szabott programról, mely segítené e szervezeteket abban, hogy felkészült nőket találjanak, vagy felkészítsék a már megtalált jelölteket. Csak néhány vállalatnál vagy más szervezetnél működnek női programok, ezek azonban komoly befektetést igényelnek a tehetséges, vezetésre kiszemelt hölgyekbe.

E hiátuson próbál segíteni Magyarország első csúcsszintű mentorprogramja, a most indult Capilano Women. Öt vezető mentora a maguk területén nőként elért sikereik titkait próbálják megosztani az érdeklődőkkel, adnak nekik tanácsokat.

Sokkal több klisével, előítélettel kell megküzdenünk, mint a férfiaknak – osztotta meg tapasztalatait Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke, a KBC Group jelenlegi igazgatósági tagja a Capilano Women bemutatkozó sajtótájékoztatóján. Neki szerencséje volt, mert az MNB-ben Simor András személyében – mint mondta – Magyarország egyik legkiválóbb vezetője volt a főnöke, aki úgy választotta mindkét alelnökét, hogy előtte egy percig sem dolgoztak együtt. Nem könnyű sok embert irányítani, különösen egy olyan vezetőnek, aki előtte kisebb szervezetben dolgozott, mégis Király Júlia szerint csak az lehet egy nagyobb szervezetnél jó vezető, aki azt megelőzően rátermettségét néhány fős kollektíva irányítójaként már bizonyította.

Új vezetőként nem szabad abba a hibába esni, hogy hirtelen mindent, radikálisan meg kívánunk változtatni, ez ugyanis lelki problémákat idézhet elő a beosztottakban – véli Bánki Anita, a Heti Válasz marketingvezetője, aki szerencsére e hibáját felismerve még idejében váltott, s egyenkénti beszélgetésekkel orvosolta a bajt.

Ám a zömében férfiakból álló parlamenti képviselők között edződött, hölgytársait a mentorálásra felkérő Ertsey Katalin, a Capilano Consulting tulajdonos ügyvezetője, volt országgyűlési képviselő, üzleti etika és gender szakértő a túlzott lelkizéstől is óv. Az ugyanis gátolhatja a kemény döntések meghozatalát, melyek nélkül viszont megakadhat egy szervezet fejlődése. Ez persze nem zárja ki, hogy a döntések érintettjeinek érdekeit is meg kell védeni, amire jó módszer lehet a mélyebb morális dilemmákat feltáró úgynevezett stewardship.

Kedvező tapasztalatai voltak férfi főnökeiről Liptay Gabriellának, a Libri csoport és a Magyar Telekom volt kommunikációs vezetőjének, a LibriShopline többségi tulajdonosának, portfolióigazgatójának, mivel sokszor lendítették át a kezdeti nehézségeken. Egyik fontos tanulsága is az erősebbik nem egyik képviselőjéhez kapcsolódik, akire főnökként nem figyelt, ezért az felmondott.

Danks Emese, az Erste Bank volt PR vezetője, az UNICEF Magyarország vezetője azt tartja nagyon fontosnak, hogy a szebbik nem képviselője előnyt tudjon kovácsolni a nőiességéből. E bölcsességet egy másik hölgytől, Rangos Katalin rádiós újságírótól, egyetemi tanártól tanulta, aki azt tanácsolta neki, nadrág helyett szoknyában tartsa a kormányszóvivői tájékoztatókat.

(Fotó: marmalade.hu)