Sokkal könnyebben kijövünk egymással, ha a vitás kérdéseinket étekzés közben rendezzük le, állítja egy friss kutatás. A kollágáktól kezdve a házastársakon át egészen a gyerekekig mindenki jobb szívvel veszi a kellemetlen témaköröket, ha mellette közösen haraphatnak egy jóízűt.
Holland és kanadai kutatók arra kértek száz embert, hogy töltsenek ki egy kérdőívet azokról az esetekről, amikor valakivel legalább öt percig tartó megbeszélni valójuk támadt. Ebből kiderült, hogy a több, mint ezer diskurzus mintegy ötöde étkezés közben zajlott le. Ezekben az esetekben a résztvevők sokkal jobban érezték magukat, boldogabbak és nyugodtabbak voltak, akár otthoni, akár munkával kapcsolatos ügyről volt szó. Mivel a hangulatuk emelkedettebb volt, barátságosabban, nyitottabban és elfogadóbban reagáltak a másik kérésére és javaslatára, illetve a munkahelyi hierarchia sem volt olyan szigorú, mint ha ugyanazt a beszélgetést az iroda egyik tárgyalójában folytatták volna le.
Hogy mi lehet ennek a könnyedebb hanvételnek az oka, arról megoszlik a tudósok véleménye.
Az egyik magyarázat szerint maga a rágás folyamata szabadít fel olyan vegyületeket az agyban, amiktől engedékenyebbek leszünk.
A másik elképzelés szerint a közös étkezés azt a vágyunkat ébreszti fel, hogy a csoport részei legyünk és elfogadjanak a többiek. A közös étkezés ráadásul időben is elnyúlik, a vitás felek nem valószínű, hogy két fogás között türelmetlenül felpattannának, és sietve elviharzanának.
Bármi is legyen az oka, egy biztos: ha legközelebb vitás kérdést kell valakivel tisztázni, akár a férjünkről, a gyerekünkről, a beosztottunkról vagy a főnökünkről van szó, a legjobban tesszük, ha meghívjuk egy finom ebédre.
(Kép: theprayingwoman.com)