Jump to content

Hogyan éljünk túl egy rémes főnököt?

2015. 05. 26. 11:09

Akinek volt már kiállhatatlan, zsémbes, vagy terrorizáló főnöke, az pontosan tudja, milyen nyomasztó érzés nap, mint nap bemenni az irodába. Egy rossz vezető nem csak a munkánk teljesítményére és az egész osztály hangulatára van kedvezőtlen hatással, de hosszú távon temérdek stresszt, szorongást, vagy akár depressziót, pszichoszomatikus betegségeket is okozhat.

A mai, gazdaságilag bizonytalan világban nem biztos, hogy akkora mozgásterünk van, hogy csak egyszerűen felálljunk és felmondjunk, ha végképp elegünk lett rossz főnökünk zsarnok elnyomásából. Lássuk tehát, a felmondáson kívül milyen egyéb módszerekkel tudunk megküzdeni ezzel a problémával!

1.- Kérjünk segítséget!

Egy rossz, követelőző főnök alatt való munkavégzés az egészségünket is károsíthatja hosszú távon, de akár a házasságunk is rámehet a folyamatos feszültségre és őrlődésre. Ne várjuk meg, amíg végképp elfajulnak a dolgok, kérjünk időben segítséget egy külső személytől, legyen az coach, mediátor, tanácsadó, vagy pszichológus. De sok helyen bizalommal fordulhatunk támogatásért a cég HR-szakemberéhez is, hiszen fontos, hogy legyen nyoma a panaszainknak a későbbiekben is.

2.- Jelentsük a zaklatásokat!

Ha úgy érezzük, hogy a főnökünk akár szóban, akár tettel, de bántalmazott bennünket, azt mindenképpen jelentenünk kell cégünk HR részlegén.

3.- Alakítsunk ki véd- és dacszövetséget a kollégáinkkal!

Nem kell egyedül részt vennünk a mindennapos csatározásokban.

4.- Beszéljünk a főnökkel!

Ritka esetekben előfordulhat, hogy a főnökünk olyannyira érzéketlen és introvertált, hogy valójában nincs is tisztában azzal, hogyan esik a beosztottjainak kellemetlen viselkedése. Próbáljuk meg proaktívan és kultútáltan megfogalmazni panaszainkat.

5.- Ne hagyjuk elmérgesedni a dolgokat!

Legalább mi legyünk bölcsek és visszafogottak, ne engedjük, hogy az indulataink elsodorjanak magukkal! Figyeljünk oda, hogy soha ne reagáljunk dühből, vagy bosszúból valami kellemetlen megjegyzésre, és ne tegyünk, vagy mondjuk olyat, amit aztán keservesen megbánunk.

(Kép: howdesign.com)