Tegyél félre vészhelyzet esetére.
Gyűjtögess össze egy összeget, amit váratlan események vagy vészhelyzetek fedezésére használnál fel. Ha összetört a kocsid, sürgős orvosi ellátásra szorulsz, vagy nagy értékű kárt szenvedsz.
Tegyél félre a nagy célokra is.
Kezdj el gyűjteni, félretenni, megtakarítani némi pénzt (akár havonta néhány ezer vagy tízezer forintot) hosszútávú terveid megvalósítására. Legyen az akár egy lakás, autó vagy éppen esküvő.
Automatizáld, amit lehet.
Állandó költségeidet automatikusan vonasd le a bankon keresztül, megtakarításaidat, banki letétet és hiteltartozásodat ne kelljen minden hónapban saját kezűleg átutalni vagy befizetni.
Légy belátó.
Ez az az időszak, amikor ki kell alakítanod egy kényes egyensúlyt anyagi határaidat illetően. Ekkor már tudnod kell, hogy mi az, amire költhetsz, mi az, ami belefér a hosszútávú tervekkel és megtakarításokkal együtt, mit engedhetsz meg magadnak. Tudnod kell, hogy mi az, ami nem éri meg a költekezést, ám mégis élvezned kell az életedet saját határaidon belül. Döntsd el, hogy a materiális vagy nem materiális dolgok a fontosabbak, és elveid és korlátaid alapján egyensúlyozd költségeidet.
Az utolsó akarat is fontos.
Ha már van egy kis félretett pénzed, vagy bármi, ami a neveden van, azzal is foglalkoznod kell, hogy mi lesz ezekkel a vagyontárgyakkal vagy pénzeddel, ha ne adj Isten bekövetkezne a legrosszabb. Itt az idő, hogy átgondold, mit kire hagynál, és minél előbb jogilag is tisztázni ezeket a döntéseket végrendelet formájában.
Fizess vissza mindent.
Ha 30 körül már van egy rendes állásod, ám akad tartozásod, elsőként fizess vissza mindent. Legyen az diákhitel, hitelkártya tartozás, lakáshitel vagy éppen a szüleid segítsége. Csak azután kezdj el előremutató célokban gondolkodni, ha nem maradt tartozásod a múltban.
Készülj a nyugdíjra.
Az, hogy te vagy munkaadód rendszeresen fizeti a nyugdíjjárulékot, nem jelenti azt, hogy tisztes megélhetésed lesz nyugdíjba vonulásod után is. Ha van miből, kezd el takarékoskodni idősebb napjaidra is.
Légy képben.
Nem csukd be a szemed abban a pillanatban, ha pénzügyi témában olvasol. Készülj fel, olvass, járj utána, beszélgess a könyvelőddel, vagy kérj szakértői segítséget. Soha ne halogasd az adók befizetését!
(Fotó: Pictures of money Flickr)