Vajon miért van az, hogy Nyugat-Európában a gyerekeket egészen kicsi kortól kezdve pénzügyi tudatosságra tanítják? Skandináviában például bevett szokás, hogy a gyerekeknek három perselyt ajándékoznak az első zsebpénzük mellé.
Az első perselybe a zsebpénznek azt a részét teszik, amelyből egy közeli célt szeretnének finanszírozni, pl. egy vágyott játék vagy csoki megvásárlását. A második perselybe egy távlati cél miatt teszik a pénzt, vagy azért, hogy biztonsági okokból legyen. A harmadik persely tartalmát pedig valamilyen nonprofit, civil szervezet vagy alapítvány számára teszik félre, így számukra a jótékonykodás is természetes.
Pénzügyi tudatosság terén tehát van mit fejlődnünk. Kezdetnek viszont nagyszerű kezdeményezésnek bizonyul a Fundamenta programja. Játékos módon tanítják a gyerekeknek a pénzzel való takarékoskodást és ismertetik annak előnyeit, a diákok pedig nem ásítozva unják végig a kötelező órát, hanem izgalmakat találhatnak a megtakarítás, a lekötés és a kamat megismerése közben. A fundimini.hu weboldalon modern formában tudják elsajátítani a pénzügyi tudatosságot, ahol ezt rengeteg játék, feladvány és szórakoztató tartalom segíti.
Így a kicsik már korán megtanulhatják, hogy ha ajándékot szeretnének venni karácsonyra szüleiknek, az még a kevéske zsebpénzből is lehetséges.