„Minél kevesebbet foglalkozz magaddal, s minél többet a külvilággal” – szól Jane Anderson személyi stratéga ars poeticája. Szerinte ezt az alábbi módokon lehet kifejezésre juttatni.
1. Kérdezz!
Az emberek szeretnek magukról beszélni, ezért faggasd őket a magánéletükről, terveikről, hobbijaikról, éreztesd velük, hogy fontosak.
2. Dicsérj!
Mindig keresd a módot, hogyan tudsz bókolni a munkatársaidnak vagy a főnöködnek, különösen, ha azt érzékeled, hogy rossz napjuk van. Elég csak annyit mondani, hogy csinos a ruhája, vagy, hogy milyen jó az új frizurája. Mindenki szereti az elismerést, még a legegyszerűbb pozitív megjegyzés is be tudja aranyozni a másik napját. Ám a bókolást nem szabad túlzásba vinni, arra vigyázni kell, hogy azt az illető ne érezze mesterkéltnek.
3. Figyelj a testbeszédre!
A beszélgetés megfelelő irányba tereléséhez figyelni kell a nem verbális jeleket és a testbeszédet. Ha például valaki láthatóan siet, nem illik hosszabb beszélgetést kezdeményezni, az arra ösztökélheti a másikat, hogy legközelebb messze elkerüljön minket.
4. Teremts szemkontaktust!
A közvetlen szemkontaktus könnyedén bizalmat ébreszthet. Ez ugyanis azt mutatja, hogy figyelünk arra, amit a másik mond, törődünk vele. Ha képesek vagyunk a beszélgetés végéig fenntartani a szemkontaktust, azzal a másikat is erre kényszerítjük, amivel elérjük, hogy ő is végighallgassa, amit mondunk.
5. Nevessünk!
Mi legyünk azok, akik egy viccel vagy jó poénnal elsőként oldjuk a beszélgetést. Ha képesek vagyunk nevetni, azzal lehetőséget adunk a beszélgetőpartnernek, hogy velünk kacagjon.
(Fotó: associationsnow.com)