Brit tudósok 16000 felnőtt férfit és nőt vizsgáltak 13 éven keresztül, és azt találták, hogy azok a felnőttek, akik legalább egy órát alszanak nap közben, idő előtti elhalálozásuk esélyeit ezzel egyharmadával megnövelik.
A legnagyobb kockázatot a tüdőbetegségek, mint például a tüdőgyulladás, vagy a bronhitisz nyújthatják. A délutáni durmolók két és félszer nagyobb eséllyel halnak meg légzőszervi megbetegedések következtében, mivel az alvás beindítja a szervezetben lévő gyulladásokat a tudósok szerint.
A kutatók azonban ehhez azt is hozzátették, hogy ha valakinek nagy igénye van a napközbeni alvásra, az már a szervezetében fejlődő gyulladás következménye is lehet akár.
A megvizsgált személyeknél úgy találták, hogy az elhalálozási esély 14%-kal növekedett, ha naponta egy óránál kevesebbet pihentek a delikvensek napközben, ha viszont egy óránál többet, az már 32%-kal. A légzőszervi megbetegedésekre való esély is megduplázódott a rendszeres hosszabb pihenés esetében.
Az viszont megosztotta a tudósokat, hogy a sziesztázás oka, vagy következménye-e a légzőszervi betegségeknek.
Egy tavaly végzett kínai kutatás az utóbbi elméletet támasztja alá, állítja a Daily Mail. E szerint a 30 percnél hosszabb délutáni alvás megnöveli a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának esélyeit.
(Kép: launveiled.com)