Jump to content

Mikor árthat a mozgás?

2017. 09. 16. 09:48

Ebben a változékony, hűvös és kiszámíthatatlan őszi időben, az ember könnyen meghűlhet. Ha ledöntött a lábadról a nátha, influenza vagy egy kisebb megfázás pihenj minél többet, a gyors gyógyulás érdekében. Ha ilyenkor sem bírsz egy helyben ülni, az ágyban pihenni, figyelj, oda mit sportolsz és mennyit, ugyanis a mozgás ezesetben ártalmas is lehet.

A nátháért, megfázásért, influenzáért nem csak a hideg idő a felelős, a vírusok, baktériumok és egyéb kórokozók könnyedén megtámadhatják szervezetünket, ám megfelelő gyógyszerekkel és házi praktikákkal viszonylag hamar megszabadulhatunk ezektől a kellemetlen betegségektől. Az orvosok szerint, a mozgás nem csak egészségesen ajánlott, de enyhébb megfázás esetén, orvosságként is működhet.

Fontos ilyenkor azonban betartani az úgynevezett „nyak szabályt”, ami annyit jelent, hogy amennyiben felső légúti problémánk van, orrunk van eldugulva, kapar, ég , fáj torkunk, tüsszögünk, ezesetben enyhébb mozgás megengedett, azonban amennyiben alsó légúti problémákkal küszködünk felejtsük el a betegség idejére a mozgást. Fontos megjegyezni, hogy felső légúti panaszok esetén bizonyos mozgásformák megengedettek, de csakis akkor, ha szervezetünk nem érzi megterhelőnek, alsó légúti panaszoknál, bármennyire is nehezünkre esik, mindenképpen maradjunk az ágyban.

Mit sportoljunk, ha betegek vagyunk?

A séta kiváló választás, ha már unjuk a fekvést és a pihenést. Ugyanis a betegségek hatására szervezetünk energiaszintje kimerülőben van, egy kellemes sétával a friss levegőn, könnyedén felturbózhatjuk testünk és lelkünk egyaránt. A séta során alaposan és rétegesen öltözzünk fel, ezzel elkerülve a panaszok kiújulását. Vegyünk mély lélegzetet, sétáljunk lassan, kímélő tempóban. Általában egy 20-30 perces séta betegen bőven elég, ugyanis testünk könnyebben elfáradhat a bacilusoknak köszönhetően. A friss levegő hatására, orrunk kidugulhat, testünk felfrissülhet, és kedélyállapotunk is javulhat.

Ha nincs lázunk és már gyógyulófélben vagyunk, akkor a séta mellett a kocogás is helyet kaphat, ugyanis segít kiűzni szervezetünkből a bacilusokat és a vírusokat. Ilyenkor is figyeljünk arra, hogy időjárásnak megfelelően öltözzünk fel, vegyünk sapkát sálat és kesztyűt. A kocogás szintén kitisztítja az orr nyálkahártyáját, valamint a melléküregeket.

Ha ledöntött minket a nátha és a megfázás, de már unjuk az ágyban fekvést, táncoljunk egy keveset, természetesen betegen ne menjünk közösségbe, de nappalinkból is varázsolhatunk táncteret néhány pillanat alatt. Kutatások szerint, magának a zenének is gyógyító hatása van, a tánccal kiegészülve garantáltan gyógyír a problémákra. Lelkünket feltölti, jókedvre derít, beindítja szervezetünk öngyógyító folyamatait, így gyorsabban legyőzzük a bacikat és vírusokat. Egy jó kis rock and roll, zumba, modern tánc, kiválóan felfrissíti testünket. Azonban figyeljünk oda, ne vigyük túlzásba az ugrálást, ugyanis könnyen kifáradhatunk. 30-40 perc kellemes zenés torna, vagy tánc csodákat művelhet.

Ezt ne tedd!

Alsó légúti problémák esetén minden mozgásformát kerülj a betegség idejére, ugyanis nem, hogy elősegítené a gyógyulást, csak ártalmas lenne. Mindezek mellett, felső légúti problémák esetén is kerüld a futást, az intenzív aerobicot, valamint a konditermi edzéseket. Egyrészt a vírusok és bacilusok könnyen megfertőzhetnek másokat, valamint az erőltetett mozgás árthat a legyengült szervezetnek. Ha betartod az alapvető szabályokat és odafigyelsz önmagadra nem lehet probléma.

(Forrás: marmalade.hu l Kép: pixabay.com)