Jump to content

Frontok jönnek és mennek, mi pedig csak kapkodjuk a fejünket

2017. 06. 08. 19:00

Igazán mozgalmas időjárásban van részünk. A hőséget felváltja a szeles, borult, csapadékos idő. Még ha örülünk is a hőmérséklet enyhülésének, a borongós idő azonban mást vált ki az emberekből. Változik az időjárásunk, ehhez kell igazodnunk.

A klímaváltozásnak köszönhetően egyre változékonyabb az időjárás. A hőséget letiporja a heves zivatar, elveri a jégeső, és még a levegő is lehűl. Közhely, de igaz, hogy ez az éghajlatunk változása miatt van. Csakhogy ezzel nem ér itt véget az időjárás változékonysága, természetesen kihat egészségünkre, érzelmeinkre is. Megfájdulnak a csontjaink, fejfájás gyötör, álmosság, fáradékonyság lesz úrrá rajtunk, idegeskedünk vagy épp a küszöb alatt van hangulatunk. Miért hatnak ránk ennyire a hideg, a meleg vagy a kettős frontok?

Az időjárás változékonysága meggyötri az embert. Egy napon belül válhatják egymást a frontok, és még az egészséges emberre is kihatással van, a betegekre pedig fokozottan.

Az emberek háromféleképp érzékelhetik frontokat. Vannak a frontokra reagálók, a frontérzékenyek és a frontbetegek. Azok a legszerencsésebbek, akik érzik ugyan a változást, de nem vagy alig reagálnak az időjárás szeszélyességére. A frontérzékenyek már sokkal intenzívebben tapasztalják a front előtti, alatti vagy utáni tüneteket. A frontbetegek számára igazi átok, ha front érkezik a fejük felé, mert az alapbetegségeik tünetei felerősödnek, amelyek komoly fájdalommal, nehézségekkel járnak azokban az időkben.

A légköri nyomás változását, a hőmérsékletváltozást, szelet és a légnedvességet érzékeli a testünk, ezekre reagál azért, hogy megpróbálja fenntartani az egyensúlyt. A frontok változásokat idéznek elő, és ezek a változások hatnak az ember idegrendszerére. A vegetatív idegrendszer igyekszik kompenzálni az időjárás változékonyságait.

A frontokra érzékenyek azonban nem egységesen észlelik magukon a tüneteket, ugyanis azok attól is függnek, hogy milyen az egyéni egészségi állapot, van-e korábbi sérülése, milyen az életvitele, esetleg a frontra való reagálás hajlamát örökölte-e. Egy-egy frontra tehát egyéntől függően más tünetekkel reagálhat az, aki érzékeny rá.

A legtöbb magyar talán a meleg frontot érzi meg inkább. Ez azzal jár, hogy a szívverések száma megemelkedik, szaporább lesz a légzés, megemelkedik a vérnyomás, ingerlékenyebb. Ugyanúgy gyakori tünete a meleg frontoknak a fejfájás, a szédülés is.

Akik a frontokra érzékenyek, nem biztos, hogy csak a front megérkezésekor érzik a kellemetlen vagy fájó tüneteket, hanem akár már napokkal korábban jelzi szervezetük, hogy valami készülődik a levegőben.

Szükséges kideríteni, hogy melyik frontra vagyunk érzékenyek. Ha nem vagyunk ezzel tisztában, akkor érdemes tudatosan odafigyelni az előrejelzésekre, és naplóban kell vezetni, hogy milyen frontok jöttek mentek, valamint hogy a szervezetünk hogyan reagált ezekre.

Mindenképp egészséges életmódra kell váltani és az immunrendszert is fel lehet tuningolni. Az egészséges táplálkozás mellett az elegendő folyadékbevitelre is figyelni kell. Frontos napokon, a tünetek jelentkezésekor nem árt egy masszázs, esetleg szaunázás, de ha más nem, akkor otthoni körülmények között is megoldható a hideg-meleg váltózuhany. Oda kell figyelni arra, hogy kellő időt fordítsunk az alvásra, pihenésre. A dohányzást és az alkoholfogyasztást mellőzni érdemes, helyette gyógyteákat lehet iszogatni.

(Forrás: marmalade.hu | yurielkaim.com, sbmetroleader.com, achieveclinical.com/képek)