Jump to content

A hőség hatása az éjszakáinkra

2017. 06. 06. 15:00

A nyár beköszöntével szervezetünk a tartós hő hatására legyengülhet. Ilyenkor gyakran érezhetjük magunkat fáradtak és kimerültnek, éppen ezért fontos, hogy fokozottan figyeljünk oda magunkra.

A folyadékpótlás elengedhetetlen

Napközben igyunk sok folyadékot. Lehetőségeinkhez mérten tartózkodjunk klimatizált helyiségben. Öltözzünk szellősebben, valamint lehetőségeinkhez mérten, a déli órákban kerüljük a közvetlen napsugárzást.

De mi a helyzet az éjjelekkel?

Bizonyára mindenkinek ismerős az érzés, mikor az esti frissítő zuhany után, némi hűvös levegő reményében kitárt ablaknál próbál meg elaludni. Melegben azonban nem csak nehezebben alszunk el, de az alvás minősége is romlik. Éjszakánként többször felriadhatunk, álmatlanul forgolódhatunk, vagy megállás nélkül verejtékezhetünk. Ezek együttesen kialvatlanságot okozhatnak, ami hosszú távon kimerültséghez vezethet. A kimerültség immunrendszerünket is megviselheti, ezáltal fogékonyabbak leszünk a vírusok és baktériumok támadására.

Mit tehetünk azért, hogy nagy melegben is tudjunk aludni?

Az éjszakai szellőztetés kétségtelenül hasznos, azonban ha a hőmérséklet odakint tartósan 30 fok fölé emelkedik, nem célszerű éjszakára nyitva hagyni az ablakokat. A hajnali órákban azonban érdemes kiszellőztetni, de akkor is csak 1-2 órára.

A réteges ruházat, alsónemű, pizsama (esetleg zokni), csak növeli a testhőmérsékletünket, bőrünk nem tud megfelelően szellőzni, regenerálódni. Ha nem vagy híve az éjszakai meztelenkedésnek javasolt könnyed szellős anyagból készült alvóruhát viselni.

Lefekvés előtti utolsó étkezésnél mindenképpe kerüljük a zsíros, olajos ételek fogyasztást, melyek megfeküdnék a gyomrunkat. A legideálisabb, ha a tervezett alvás előtt 2 órával eszünk utoljára. Az elalvást segíthetik természetes gyógynövények, mint a bazsalikom, citromfű , illetve az ezekből készült teák fogyasztása.

Alvás előtt vegyünk egy forró fürdőt,ugyanis hatására szervezetünk hőmérséklete fokozatosan alkalmazkodik a lakáséhoz. Nem utolsó sorban, egy kellemes pihentető zuhany a közérzetünkre is jó hatással van.

A nagy melegben a takarónkat cseréljük le egy könnyed plédre, vagy takaróhuzatra.

(Forrás: marmalade.hu, lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)