Jump to content

Szuperélelmiszerek vonzásában

2017. 03. 17. 17:00

Egészségtudatosság van érvényben nagyon sokak életében. Megválogatják, hogy mit fogyasztanak el. Nemcsak az alapanyagok fajtáját, de minőségét is figyelembe veszik. Vannak úgynevezett superfoods ételek, amelyektől sokat remélünk.

Habár jó ideje használják már azt a kifejezést egyes ételekre, hogy superfoods, ez lehet megtévesztő. A dietetikusok között megy a vita, hogy melyik étel tartozik ezek közé, és melyik nem annyira szuper. Pedig egyszerű, ugyanis 2007 óta arra a termékre lehet ezt a marketingkifejezést aggatni, amelyik megfelel az előírásoknak, azaz ha az adott élelmiszer az egészségesség kategóriájába sorolható és az tudományosan is igazolt.

A szalonnacsíkok éppen nem tartoznak ezek közé, ám Sigmund Freud unokaöccse mégis elérte, hogy az amerikaiak ne hagyják ki reggelijükből a bacont. Edward Louis Bernays volt az, aki felhasználta a tömeglélektant, a szociálpszichológiát, és Freud pszichoanalízisét is az emberek meggyőzőséhez. Egy bacon készítésével foglalkozó cég megbízásában az volt Bernays feladata, hogy az emberek rákapjanak az egészségesnek kikiáltott szalonnára. Nemcsak Bernays népszerűsítette a terméket, hanem egy neves szaktekintély is. Minden amellett szólt tehát, hogy a bacon nemcsak kiváló tápanyag reggeliként, mert jól lakik vele az ember, hanem rendkívül egészséges is. Később a kampányban részt vettek orvosok is, akik ugyancsak a bacon egészségességéről áradoztak. Orvosokhoz is eljutatták a bacon hírét, így váltott a zsír- és kalóriaszegény amerikai reggeli étrend baconos reggelikké. Bernays-nek nem ez volt az első olyan, amikor embereket vett rá valamire. A híres amerikai színésznők és topmodellek dohányzásának hirdetésével arra buzdította a nőket, hogy gyújtsanak rá. Sikerült is sokakat táncba vinni.

Nem is hinnénk, hogy milyen erős befolyások alatt éljük mindennapjainkat. A jó propaganda olyan termékekről állíthatja, hogy szükségünk van rá az egészséges életmódhoz, hogy képesek vagyunk abba pénzt ölni.

A szuperélelmiszerek olyanok, amelyek betegségmegelőző vagy egészséget védő az emberek számára. Létezik az a mondás, hogy az vagy, amit megeszel. Jól tudjuk, hogy étkezési szokásaink nagyban befolyásolhatják egészségünket. Nem minden étel superfoods, ami mégis besorolható ebbe a kategóriába, az drágább is az átlagosnál. Ha tehát normál étrenden élünk, az olcsóbb és egyben egészségtelenebb is?

Divat és érdek is az egészségtudatos életmód. A média, az életmóddal foglalkozó magazinok, műsorok egyre nagyobb teret adtak és adnak ma is, hogy az emberekhez eljussanak az egészséget, fittséget, hosszabb életet biztosító szuperélelmiszerek. A média nagyban segít, hogy a szuperélelmiszerek elterjedjenek minél gyorsabban és minél szélesebb körben. A superfoods azt hirdeti, hogy a drágább, különlegesebb élelmiszer jobb, minőségi és az egészségünk őre is, illúziót keltve az emberekben.

Célunk, hogy hosszan és egészségesen éljünk, mert az a boldog élet egyik titka, ám az egészség és az egészséges ételek meghatározása egyáltalán nem egyszerű. Az függ a divattól, társadalmi és üzleti érdektől, és beleszól a manipuláció is.

(Forrás: marmalade.hu | easyhealthoptions.com, bicycling.com, foodmatters.com/képek)