Jump to content

Vasalási útmutató

2017. 03. 04. 17:00

A mosást ma már megkönnyíti az automata mosógép használta. A száradás után azonban még sok dolgunk van a ruhákkal. A vasalás általában nem tartozik kedvenc házimunkáink közé.

Ha nem akarunk olyan ruhát magunkra húzni, amely úgy néz ki, mintha a kutya alól rángattuk volna ki, akkor tetszik vagy sem, vasalni kell. Csak kevés az ruhanemű amelynek elpakolását megúszhatjuk vasalás nélkül.

Ez az a házimunka, amelyet általában akkor szoktunk elvégezni, amikor már kellő mennyiségű darab összegyűlt. Egy-egy darab vasalásának csak akkor állunk neki, ha azt azonnal fel is vesszük. Sokkal inkább szoktunk egy vagy két adagnyi ruhának nekiállni. Ha már vasalunk, legyen értelme.

Van néhány módszer amelyeket érdemes is használni ahhoz, hogy a vasalás hatékonyabb és gyorsabb legyen. A teljesen megszáradt ruhákat kivasalni sokkal időigényesebb, mint ha még kicsit nyirkosabb. Ha a ruha már száraz, és nincs gőzölős vasalód, akkor könnyebben keletkeznek az anyagon gyűrődések, amelytől nehezebb a ruhát megszabadítani. Ha nincs is gőzölős vasalód, akkor egy szórófejes palackba engedett vízzel be tudod nedvesíteni a felületet és mindjárt könnyebb vasalni.

Jól tudjuk, hogy a vasalás időigényes tevékenység akkor, ha összevárjuk a megfelelő mennyiségű ruhát. Érdemes olyan vasalódeszkába beruházni, amely a magasságodhoz megfelelő méretű. Ha ugyanis túlságosan alacsony, igencsak megfájdulhat a hátad és a derekad az akár órák hosszán át tartó munkában. Amint kivasaltál egy darabot, akaszt fel egy vállfára, vagy fogasra. Hagyd, hogy kihűljön az anyag. Ha nem akarsz penésszel találkozni a szekrényedben, akkor az esetleg még nyirkos ruhát ne akaszd be a helyére. Hagyd, hűlni és száradni.

Amikor gőzölöd a ruhákat, csináld úgy, hogy csak a gőz érje az anyagot, a vasalót ne nyomd rá. Amikor már kellően nyirkos az anyag, akkor told át rajta a forró vasalót és addig csináld, amíg az ruha meg nem szárad.

Akadnak kényesebb ruhadarabjaink, amelyeket kisebb hőfokon érdemes átvasalni ahhoz, hogy ne tegyünk kárt bennük. Kis logisztika szükséges a vasaláshoz is, ugyanis ezeket a darabokat a folyamat végére kell hagyni, amikor már kihúztuk a vasalót és kicsit hűlt. Nemcsak nem ártunk az anyagnak, de még az energiával is spórolunk. Ha ugyanis menet közben állítgatjuk a vasaló hőfokát, akkor minden újabb bemelegedés során több energiát fogyaszt. Sose körkörös mozdulatokkal vasalj, mert megnyújthatja az anyagot. Egyenletes és hosszú mozdulattal húzd át a ruhákat.

Még mielőtt nekifognál a vasalásnak, sőt még mielőtt megszáradnának a ruhák, érdemes a teregetéskor kihúzogatni a ruhák ujjait, szárait. A gallérokat, a varrások mentén és a hajtásoknál még nyirkos állapot meg kell igazítani.

Ahogy mosni is fonákján érdemes a ruhákat, úgy vasalni sem árt így, mert nem fognak az anyagok kifényesedni. Ha már mégis színére vannak fordítva a ruhák, akkor használj vasalókendőt, amely a kifényesedést meggátolja.

Ha nagyobb darabokkal kell megbirkóznod, úgymint ágyneműhuzat, asztalterítő, lepedő, azokat hajtogasd ketté és úgy vasald át, majd a másik oldalát is, aztán lehet kisebbre hajtogatni.

(Forrás: marmalade.hu | cleanlaundry.com, johnlewis.com, boredwithironing.co.uk/képek)