Jump to content

A tavaszi szezon három tipikus betegsége

2017. 03. 01. 09:05

Ma van a tavasz első napja, úgyhogy végre újra kiszabadulhatunk a négy fal közül, túrázhatunk, sportolhatunk, vagy csak ejtőzhetünk a kertben. A jó idő okozta kellemes közérzetet azonban néhány jellegzetes tavaszi betegség hamar derékba törheti. Tudod, melyek ezek?

A csillagászati tavaszra még várni kell néhány napot, de a meteorológiai tavasz beköszönte azért kárpótolja az embert. Noha nem csak naptárunk, hanem az időjárás is tavasziasra váltott, a nagykabátot végre az akasztón hagyhatjuk és a kényelmetlen csizmákat is sportcipőre válthatjuk. Azonban, hogy minden évszakváltáskor, úgy a téli hideget követő enyhülés során is felbukkannak szezonális betegségek, amelyek sok bosszúságot okozhatnak, ha nincsenek időben kezelve, vagy netán megelőzve. Készülj fel, hogy ne betegeskedéssel nyisd a csodálatos márciust.

Allergia

Noha az allergiák felbukkanásának tényével nem árulunk el sok újat, azzal azért igen, hogy miként számolhatsz le vele, anélkül, hogy megkeserítené mindennapjaidat.

A tavaszi időszakot elsősorban a pollenallergiások szenvedik meg a legjobban, hiszen a nap első sugaraival a természet is ébredezni kezd, így nem sokat kell várni a különböző növényi pollenek levegőbe kerülésére. A legjellemzőbb tünetei a pollenérzékenységnek:

- könnyezés
- égő, viszkető vörös szemek
- orrfújás
- tüsszögés
- állandó orrdugulás
- enyhe ételallergia

Utóbbi nem túl gyakori jelenség, viszont a téli-tavaszi szervezeti átállás során testünknek hirtelen kell alkalmazkodnia, ami a biokémiai folyamatok megváltozásának tucatjával, így immunrendszerünk és közérzetünk átmeneti labilitásával jár. Ezért az amúgy minimális ételérzékenység is jobban érezteti hatását.

Mit tehetsz? Fogyassz sok C-vitaminban gazdag, friss, lédús gyümölcsöt, zöldséget, zöld teát, mert ezek segítenek csillapítani az allergiás tüneteket. Antioxidáns hatásúak, megkötik, kiürítik a káros anyagokat a szervezetből. Szintén hatékony harcosok az allergia ellen a Omega-3 zsírsavak. Ezek gyulladáscsökkentők, így enyhítik az allergia tüneteit. Természetes formában halakban fordul elő: lazac, tonhal, busa, szardínia. A lenmagolaj, és a tökmagolaj is gazdag omega-3 zsírsavakban, salátákat lehet velük dúsítani.

Gyomorfekély

Fura, de a gyomorfekély is tipikus tavaszi betegség. A legtöbb betegséget tavasszal és ősszel diagnosztizálják. A gyomorfekély elsődleges tünetei:

- a gyomorszáj környékén érezhető erős, égő fájdalom, ami az étkezés időpontjától távolodva intenzívebbé válik, majd a következő evést követően elmúlik
- gyomorsav, savas visszabüfögések
- állandó gyomorégés

Mit tehetsz? A betegség kialakulást követően semmit, viszont megelőzésében közrejátszik a kiegyensúlyozott, rostokban gazdag étrend és a mozgás, ami segít levezetni a stresszt, így idegi alapon legalább nem alakulhat ki a betegség.

Tavaszi fáradtság

A tavaszi fáradtság teljesen normális jelenség. A szervezet segélykiáltásaként értelmezhető, ami annak szól, hogy vitamin-és energiaraktáraink teljesen kiürültek. A hosszú tél során a szervezet mindent tartalékot felhasznál a túlélésre, azaz a kedélyállapot és az egészség stabilizálására, így tavasszal a levertség ennek tudható be. Jellemző tünetei:

- fáradékonyság
- ingerlékenység
- álmosság
- rossz közérzet, nyűgösség

Mit tehetsz ellene? Először is hagyd szervezeted adaptálódni a tavaszhoz. Add meg neki a pihenést, amire vágyik, mellette pedig fogyassz annyi vitaminban és tápanyagban gazdag ételt, amennyit csak tudsz. Ja és a sportról se feledkezz meg, mert az segít legyőzni az állandó fáradtságérzetet, és könnyebben átlendíti szervezeted a téli-tavaszi átálláson!

 

(Forrás: marmalade.hu | Fotó: pixabay.com)