Jump to content

Zenére mindenkinek szüksége van

2017. 02. 24. 15:26

Azért a legfontosabb a zenei nevelés, mivel a ritmus és összhang merül alá leginkább a lélek mélyébe, és a legerősebben ragadja meg azt.” (Platón)

Miért jó a zenehallgatás?

A dallamok, a hangszerek, maga a zene egy csodálatos „alkotás” hiszen számos dologra gyógyír, hat a lelkünkre, elménkre, hatására fokozható a teljesítmény, javítható a memória és az állóképesség is. Egyes zenefajtákat a gyógyításban is előszeretettel használnak, a zeneterápia részeként.

Sokan nem is sejtik, de a zene hatással van az emberek hormonháztartására, és különféle érzelmeket tudnak bennünk felébreszteni. Míg egyes dallamok melanóliát, depressziót,okoznak, vannak olyanok is,melyek megnyugtatnak, relaxálnak, jó kedvet , boldogságot okoznak, és akadnak olyanok is, melyek agressziót és egyéb indulatokat váltanak ki belőlünk. A zenét, illetve a különféle dallamokat, már az őskortól kezdve használják különféle törzsi gyógyításra, hipnotizálásra, érzelmek kifejezésére. A zene segít az embert kizökkenteni a lehangolt,melankólikus, búskomor állapotából, és segít megszüntetni a stresszt,a szorongást, az alvászavart, és a koncentrációs képességekért felelős problémákat. Azt, hogy egy zene hogyan hat szervezetünkre, befolyásolja a ritmusa, szövege, dallama, a benne található hangszerek, a mondanivaló, a tempó és a műfaj-stílus kultúrája.

Hogyan hatnak ránk az egyes műfajok?

A pörgősebb, dallamosabb muzsikék, azon túl, hogy jókedvre derítenek bennünket,kiválóan oldaják a feszültséget és a szorongást. A klasszikus zene gondolatot teremt, beindítja agyunk működését, kreativitásunk és alkotói készségünk is szárnyal a hatására. A lágy, romantikus dallamok kedvelői körében gyakori, hogy kedvenc darabjaik segítenek álmodozni, vágyakozni, ábrándozni, kikapcsolni és kizökkenteni a szükre valóságból.

Testünkre is hatással van a zene, ugyanis a gyorsabb ritmusú zenék hatására légzésünk és pulzusunk megemelkedik, ezzel szemben, a melankolikusabb, lassabb zenék hatására megnyugszunk .A meditációs zenék ezért tökéletesen alkalmasak arra,hogy kikapcsolják elménket, valamint testünk relaxációs állapotba kerüljön általuk. A komolyzenei művek , a meditációs zenékhez hasonlóan megnyugvást váltanak ki szervezetünkből. Fontos azonban megjegyezni,hogy az állandó zenehallgatás káros is lehet. Ha túl gyakran hallgatjuk fülhallgatóval, illetve túl hangosan hallgatjuk a zenét, az halláskárosodáshoz is vezethet.

Egyéb jótékony hatása...

A zene jótékony hatása az ideghálózatra is kiterjed, ugyanis az az ember, aki szereti a zenét, az nyitott a világ dolgaira, és az új ismeretek befogadására. A rendszeres zenehallgatás, erősíti a boldogságérzetét, a zene teljes átélése, ráhangolódás a dallamokra, a hangszerekre érzelmeket vált ki belőlünk. Bizonyos zenetípusokat orvosok is alkalmaznak, többek között a szívbetegségek kezelésére, ugyanis a zene stresszcsökkentő hatása, segít a stressz és koszorúér betegségek kezelésében. Oldja a szorongást, ezáltal a stressz kezelése is könnyebbé válik.

Az elsődleges indok, amiért az emberek szeretnek zenét hallgatni,az hogy a zene képes fél pillanat alatt kizökkenteni az aktuális kedélyállapotunkból, már néhány másodperc után jókedvet csalhat arcunkra. A zenékhez képeket is társíthatunk, agyunkat , kreativitásunkat, alkotóképességünket, képzelőerőnket is fejleszthetjük segítségével. Bátran hallgasd kedvenc muzsikád, hiszen egy jó zene egy átlagos napot is képes bármikor varázslatossá tenni, valamint egész lényed feltölti jó kedvvel és energiával.

 

(Forrás: marmalade.hu l Kép: pixabay.com l Idézet: citatum.hu)