Jump to content

Speciális szemüveglencsével a színtévesztés ellen

2017. 02. 01. 18:35

Napjainkban kb. 200 millió színtévesztő ember él szerte a világon, ebből Magyarországon kb. 400.000, ezeknek az embereknek lehet segítségükre, az új magyar találmány, a speciális szemüveglencse, mely megoldást nyújthat a színtévesztés problémájára.

Ahhoz, hogy megfelelően érzékeljük a minket körülvevő dolgokat, és azok színét ,szemünk ideghártyája és a benne található érzékelő sejtek, a csapok és pálcikák felelősek. A csapok lefedik az érzékelt fények teljes tartományát. A három fő fényérzékelési spektrum, melyekből az ideghártya a valós színeket érzékeli, a vörös a zöld és az ibolya/kék. Ha az érzékelő receptorok nem működnek, vagy mennyiségük csökken, akkor beszélhetünk színtévesztésről. Ahol mindhárom receptor a helyén van, ott minden színt érzékel az ember, ahol az egyik hiányzik ott a színtévesztés különféle formája léphet fel. (Zöld, kék, vörös színérzékelés hiánya). Azonban, ha az összes receptor hiányzik, a beteg csak homályos és fekete fehér képeket lát, ezesetben teljes színvakságról beszélhetünk. A színtévesztés általában örökletes betegség, az esetek túlnyomó többségében férfiaknál jelentkezik, azonban a nők "felelősek" érte.

A fiúk ugyanis az édesanyjuktól kapják a színtévesztésért felelős hibás gént tartalmazó X kromoszómát, ilyenkor az anya általában tünetmentesen hordozza a gént. Nőknél is kialakulhat, ezesetben az apa már színtévesztőként született, az anya pedig hordozza a hibás gént. Egyes munkakörök során bizonyos vegyszerek is okozhatnak színtévesztést, illetve néhány gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhet a probléma. Ezek általában tünetmentesek, és csak alkalmassági vizsgálatokon kerülnek felszínre.

A színtévesztés kimutatására speciális vizsgálatok állnak rendelkezésünkre, ilyen a leggyakoribb „Ischiara- tábla”, melyen színes, különféle méretű kerek foltokból rajzolódnak ki különféle számok és betűk. A vizsgálatot mindig természetes fényben kell végezni, és 30-50 cm-ről.

Ennek a kellemetlen problémának az orvoslása érdekében, egy magyar kutatócsoport megalkotott egy olyan speciális szemüveglencsét, mellyel korrigálható a színtévesztés. Magyarországon a férfiak mintegy 8%-a színtévesztő, emiatt a munkaerőpiacon hátránnyal indulnak a többi férfihez képest. Az emberi szem a vörös, a zöld és a kék pöttyökből keveri ki a valós színeket, a televízióhoz hasonlóan. Ha a vörös és a zöld receptorok hibásak, akkor az ember az ezekből kikevert színeket eltéveszti.

A magyar kutatócsoport olyan optikai műszereket tervez, melyek alkalmasak a színek mérésére, olyan mérőszámokat produkálnak, amelyek meghatározzák, mit lát a jó színlátó ember. A csoport által megalkotott színszűrős szemüvegeket, a színtévesztők egyéni problémájához, a színtévesztés fajtájához igazították. A két bemutatott szemüveg technikája eltér. Az egyik műanyaglencsére készül festési technikával, a másik vékony réteg, ami gőzölős technikával készül. További fejlesztési terveik között szerepel, hogy ne csak a pettyes ábrákat tudja megkülönböztetni a színtévesztő, hanem, a színárnyalatokat is jól tudja megnevezni. Az új szemüveg legkorábban fél év múlva kerül a piacra, korábbi fejlesztései már elérhetőek a színtévesztők számára.

 

 

(Forrás: marmalade.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)