Jump to content

Robotok az egészségügyben? Valóban megoldást nyújtana a problémákra?

2017. 01. 27. 18:52

Az Universal Robots szakértői szerint, a robotok bevezetése az egészségügyi rendszerbe nem csak az egészségügyben dolgozóknak lenne nagy segítség, de a beteg életminőségén, és az orvoslás hatékonyságán is javíthatna. Eltudnád képzelni, hogy robotok gyógyítsanak?

Kutatások szerint, 2030-ra a 60+-osok száma több, mint 50%-kal növekedni fog, ami azt jelenti,hogy életkorból és egészségügyi problémától adódóan egyre többek fognak orvosi ellátásra szorulni. Éppen ezért, a robotok ideális megoldást nyújthatnak az egészségügy bizonyos problémáira, hiszen gyorsak, pontosak, precizek, ezek a tulajdonságok kiválóan hasznosíthatóak a betegellátás során. Napjainkban is megtalálhatóak bizonyos robotok az egészségügyi intézményekben, melyek elsősorban a betegek rehabilitációjában veszenek részt.

2015-ben Spanyolországban megtörtént az első olyan sebészeti beavatkozás, melyet teljes egészében robot végzett. A „Broca-projektnek” nevezett kísérlet során, laparoszkópiás műtétet végeztek robotkarokkal. Az „egyszerű” programozásnak köszönhetően, a három robotkar könnyen alkalmazkodott a műtét sajátosságaihoz.

A robotkarok külön és összehangoltan is képesek tökéletesen precíz munkát végezni, alig 18 kilogrammos súlyuknak köszönhetően könnyen telepíthetőek, felfüggeszthetőek, ezáltal biztosítva az orvosok zavartalan mozgását. Az első ilyen műtét sikeressége is azt mutatja, hogy a robotok sokat segíthetnek a sebészetnek, vagy az orvostudomány bármely más ágának. Úgy gondolják, a robotok az emberekkel együttműködve komoly feladatokat is elláthatnak a gyógyítás érdekében.

Mindemellett fontos szerepet játszhatnak a rehabilitációs folyamatokban is, ezzel kapcsolatosan már több projekt megvalósult az elmúlt időszakban. Az Odensei Egyetem Neurorehabilitációs Központja és a Universal Robots közösen fejlesztette ki a The Patient@Home-projektet, amelynek célja, hogy az agyvérzésen, vagy stroke-on átesett betegek rehabilitációját segítsék elő. A kifejlesztett robot a Rainer névre hallgat, és az ismétlődő funkcionális mozgások „újratanulásában” vállal fontos szerepet. A terapeutáknak lehetővé teszi, hogy különleges rehabilitációs programokat hozzanak létre segítségével, amely a betegek számára teljesen biztonságos. A szakértők úgy hiszik, a jövőre nézve rengeteg, még kiforratlan lehetőség van ebben a kezdeményezésben is.

Egy dániai rehabilitációs programban olyan robotot használnak segítségül, aki az ágyhoz kötött betegek ellátásában és megfigyelésében vesz részt. Az ápolószemélyzet és a terapeuták feladatai közé tartozik a páciensek felügyelete, ez a dán robot azonban teljes mértékben elvégzi ezeket a feladatokat egyedül.A robot nagy előnye, hogy segítséget nyújt-a főként nőkből álló- személyzet részére, akiknek rendszeresen emelgetn kell az ágybanfekvő betegeket.

A szakértők szerint, a robotkar rengeteg időt takarít meg az egészségügyi dolgozóknak, ezáltal több beteget láthatnak el a kórházban. A felsorolt kezdeményezések jelenleg kísérleti fázisban vannak, azonban eddig minden pozitívan alakul. A vélemények erről is megoszlanak, vannak akik szerint veszélyes lehet mesterséges robotkarokra, robotokra bízni a betegeket, mások hisznek és hinni akarnak a technológiai újításokban. Ha a kutatások és vizsgálatok továbbra is akadálytalanul zajlanak, akkor elképzelhető, hogy 2020-ra már természetessé válnak ezek az újítások szerte a nagyvilágban.

 

(Forrás: marmalade.hu, lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)