Sokan azt gondolják, hogy az ideges macskák zaklatott lelkiállapotára a legmegfelelőbb gyógyír, ha az ölünkbe vesszük őket és simogatjuk a bundájukat. Pedig számos esetben mi sem állhatna távolabb az igazságtól!
-Ha túl sokáig tartjuk az ölünben és simogatjuk a macskánkat, azzal akár nagy stressznek is kitehetjük őket. –állítja egy macsakvédelmi szervezet munkatársa. –Sokszor nincs másra szükségük, mint egy kis nyugalomra és békére. Ne felejtsük el, a macskák nem apró, szőrös, emberi lények, tehát ami minket megnyugtat, nem biztos, hogy náluk is be fog válni.Kutatásaink során kiderült, hogy hiába szeretik az emberek nagyon a házikedvenceiket, a legtöbbjük nincs tisztában vele, hogyan kell velük bánni.
A szervezet által végzett felmérésből kiderült, hogy a macskatulajdonosok több, mint fele nem tudta, hogy az állat számára feszültséget okoz, ha egy kutyával is meg kell osztania a közös otthont, a lakás összepiszkítása pedig a felgyülemlett stressz jele is lehet.
A szakemeberek a macskatartók számára ezért a következő tanácsokat adják:
1.- Ne simogasd túl sokat az állatot, mivel az csak fokozza az állatnál a stresszt!
2.- Az állatnak mindig legyen egy olyan búvóhelye a lakásban, ahol könnyen el tud vonulni és senki sem zavarhatja őt. Hadd maradjon itt addig, amig csak akar! A búvóhelyükön biztonságban érezhetik magukat. Ez lehet akár egy felfordított kartondoboz is, vagy egy iglu stílusú macskaágy.
3.- A macskák biztonságban érzik magukat, ha a környezetüket felülről szemlélhetik, ezért éredmes nekik kialakítani egy ’magaslati támaszpontot’ is.
4.- Mindig legyen nekik elég ételük és italuk, és macskánként egy alom is a háztartásban.
5.- A ki-bejárós macskáknál érdemes a macskaajtóra mikrochipet szereltetni, amin keresztül a mi macskánk könnyedén bejuthat, de az idegen állatokat kinn tartja.
(Kép: catsandcanines.com)