Jump to content

Miben hiszel nátha idején?

2016. 11. 28. 17:00

Az időjárás kedvez a kórokozóknak. Annyira nem volt még tartósan hideg, hogy ezek a számunkra ártalmas kis lények elpusztuljanak. Ha az immunrendszerük gyengébb a kelleténél, akkor megbetegedhetünk. Számos megoldást alkalmazunk a megelőzés és gyógyulás érdekében, vajon valóban hatásosak?

Mit tesz mindenki, hogy elkerülje a megfázásos betegséget? Azonnal a C-vitaminhoz nyúlunk. Vagy tabletta, vagy a citrom felhasználásával igyekszünk a betegséget elkerülni. Csakhogy ezzel mit sem érünk, a megelőzésben nem segít a C-vitamin. A már kialakult betegség ellen azonban hatékonyan fel lehet venni a versenyt, enyhíti a meglévő tüneteket.

Amikor orrot fújunk, tüsszögünk, akkor mindig van a kezünk ügyében zsebkendő, hiszen állandóan szükségünk van rá ebben az időszakban. Hogy ne fertőzzünk meg mást, így zsebkendőt teszünk a szánk elé, ha tüsszögünk, sűrűbben mosunk kezet és kerüljük a többiekkel való érintkezést. Még a közelükbe sem megyünk az egészséges embereknek, egy puszit is csak félve nyomunk családtagunk, ismerősünk arcára, nehogy megfertőzzük. A csókolózást pedig abszolút mellőzzük ebben az időszakban. A náthát olyan vírusok okozzák, amelyek az orron keresztül jutnak a szervezetbe. Kísérlettel alátámasztva azt igazolták, hogy egy puszi és egy csók nem fertőzi meg a másik embert. Ha az egyetlen olyan légzőnyílást is lefogjuk párunk szájával, ahol levegőt kapunk, nem is biztos, hogy annyira vágyunk a csókra. Valljuk be őszintén, náthásan nem vagyunk a legkívánatosabbak, így párunk sem biztos, hogy csókolózni kíván.

A nátha kellemetlen tünete az orrdugulás. Kényelmetlen az alvás is, de még az ébrenlét is gyötrő, hogy csak a szánkon keresztül tudunk levegőhöz jutni. Idegesítő, és szeretnénk megszabadulni ettől. Csakhogy sok esetben nem az orrváladék olyan sok, hogy azért dugul be az orrjárat, hanem a betegség miatt a nyálkahártya gyullad és dagad be annyira, hogy nem tud a váladék szabadon távozni. Vagyis ha erőltetve, minél erősebben fújjuk az orrunkat, nem oldjuk meg a problémát. Ráadásul további bajokat produkálhatunk, mert a nagy légnyomás miatt a kórokozókkal teli váladék eljuthat az arc más üregeibe, ahol a vírusok elszaporodhatnak, és további szövődményeket okozhat.

Mindenki arra következtet, hogy a kórokozók a levegőben vannak, és bármerre járunk, könnyen megfertőződhetünk valamilyen. Ki sem kell a lakásunkból lépnünk, hiszen a mobiltelefonok, a laptopok, számítógépek billentyűzetei, az egér, mind-mind felületén megtelepedhetnek a vírusok.

Az igazi megoldást a gyógyszerekben látják sokan, hogy a tüneteket enyhítsék, hogy is tudna egy tartalmas és finom húsleves gyógyítani? Azon túl, hogy közkedvelt és tényleg tele van mindenféle jóval, azt gondoljuk, hogy talán csak a gyomrunknak és a lelkünknek esik jól, pedig már a tudomány is alátámasztotta, hogy a finom húsleves tényleg segít legyőzni a náthát, ugyanis az egyes immunsejteket aktivizálja.

(Forrás: marmalade.hu | treehugger.com, rd.com/képek)