Jump to content

Mit tehetünk az influenza ellen az irodában?

2014. 11. 01. 12:21

Ha úgy érzed, az iroda minden szegletéből bacilusok és vírusok tömkelege leselkedik rád, nem állsz nagyon távol az igazságtól sajnos. Mit tehetünk, hogy felvértezzük magunkat a kórokozók ellen?

Az irodák szűkös kis helyei tökéletes melegágyai a betegségeknek, hiszen temérdek olyan dolog van bennük, amit nap nap után sokan összefogdosnak, cserébe viszont ritkán szellőztetik át a szobákat alaposan.

Egy kutatás megállapította, hogy nem is a prüszkölő, tüsszögő kollégák a legveszélyesebb vírushordozók és terjesztők, hanem azok a közös használati tárgyak, amiket önkéntelenül is végigfogdos mindenki. A kísérlet során ártalmatlan vírusokat tettek egyes résztvevők kezére egy irodában. Még a kutatókat is meglepte ezek terjedésének sebessége, négy órán belül a dolgozók és a közösen használt tárgyak felületének felén hemzsegtek a kórokozók.

Még egy aprócska, ám annál ijesztőbb információ hipochondereknek: az iroda legsterilebb tárgya nem más, mint a vécéülőke. Azt ugyanis rendszeresen tisztítják, fertőtlenítik, szemben az asztalokkal például, ahol négyszázszor (!) annyi baktérium található. A náthát és influenzát okozó vírusok pedig igen ellenálló kis fickók, akár három-négy napig is életben maradnak a tárgyak felszínén, a gyomorfertőzéseket okozó vírus pedig harminc napig is.

A szakemberek szerint tehát az iroda legfertőzöttebb tárgyai a következők: a telefonok, az asztallap, a számítógép billentyűzete és az egér, a lift nyomógombjai, a kávéfőző fogantyúja, illetve a mosogató és környéke.

Bár tökéletesen nem tudjuk elkerülni a vírusokkal való találkozást, a kockázatot azért mi magunk is jelentősen csökkenthetjük egy-két egyszerű lépéssel. Mossunk gyakran kezet meleg vízzel és szappannal, utána pedig egy papírtörlő segítségével zárjuk el a csapot, hogy elkerüljük a visszafertőződést. A szakemberek az alkoholos fertőtlenítők gyakori használatát is javasolják ezen felül.

Nem tanácsos az ujjunkkal a szemünket, orrunkat, szánkat piszkálni, ezzel ugyanis csak elősegítjük a vírusok szélsebes terjedését.

Habár az influenzaoltásokról megoszlanak a vélemények és a hatékonysága is egyénenként eltérő lehet, mégis érdemes fontolóra venni, mivel megbetegedés esetén is hatékonyan enyhíti a tüneteket.

A közösen használt tárgyakat, kapcsolókat, felületeket pedig tisztítsuk le rendszeresen fertőtlenítő kendővel, töröljük át a telefonokat és az asztalt naponta egyszer.

Az udvarisakodással is csak módjával éljünk, az ölelkezés és kézfogás megint csak a vírusok terjedését segíti elő.

Megelőzésképpen együnk sok gyümölcsöt, főképp citrusféléket, hogy a bennük lévő gazdag C-vitaminnal is megtámogassuk az immunrendszerünket.

Ha pedig mindezek ellenére mégis megbetegednél, ne játszd a munka hősét, inkább maradj otthon, teljesen felesleges másokat is megfertőznöd, inkább használd ki a betegség pár napját és pihenjél egy nagyot.

(Huffington Post, kép: abcnews.go.com)