Jump to content

Miért sírunk örömünkben?

2014. 11. 14. 20:50

Képesek vagyunk sírni a boldogságtól, vagy éppen felnevetni idegességünkben. Hogyan vagyunk képesek egy időben ennyire ellentétes érzelmeket kifejezni? Az egyik legemberibb tulajdonságunknak eredt nyomába egy kutatócsoport.

Amikor elsírjuk magunkat egy esküvőn a meghatottságtól, a tudósok szerint valójában egy negatív reakcióval válaszolunk egy pozitív eseményre. Ennek az a célja, hogy helyreálljon bennünk az érzelmi egyensúly, és jobban tudjuk kezelni az erőteljes érzelmeket. A tudósok szerint a legújabb tanulmány segít rávilágítani arra, hogyan fejezzük ki érzéseinket és kicsit jobban megérteni, hogyan működünk.

Oriana Aragon, a Yale Egyetem pszichológusa vezette a kutatást, és megpróbált választ adni az „örömkönnyek” jelenségére – amit egyébként saját bevallása szerint sohasem értett. A látszólag ellentmondásos érzelmi reakciók tanulmányozása után azonban már érthetőbbé vált számára, hogy miért sírunk, amikor boldogok vagyunk:

- Valójában csak az egyensúlyt szeretnénk ezzel helyreállítani. Ilyenkor úgy tűnik, hogy túlcsordulunk pozitív érzésekkel, és az erőteljes érzelmek hatására jobban fel is tudjuk dolgozni a történteket.

A tanulmányban több példát is hoztak arra, amikor egy pozitív dologra negatív érzelmekkel reagálunk, mint pl. a találkozás a háborúból visszatérő családtaggal, vagy éppen a tini lányok sikoltozása egy Justin Bieber koncerten.

Dr. Aragon és kollégái ilyen ellentétes érzelmeket teszteltek a kísérletben résztvevőkön, és azt találták, hogy akikből negatív érzelmet vált ki egy pozitív helyzet, sokkal jobban tudják kezelni az erőteljes érzelmeket. Egyúttal arra is rájöttek, hogy ez fordítva is működik: erős negatív érzelmek hatására pozitív reakciókat érkeznek az egyénektől.

Ilyen pl. az ideges nevetés egy feszültebb helyzetben, vagy a mosolygás mély fájdalom esetén. Ezek a kísérletek segítettek megérteni az olyan dolgokat, amit sokan ugyanúgy csinálnak, viszont senki sem érti a mögöttük meghúzódó okokat.

 

www.dailymail.co.uk

(Fotó: blogcuzehra.blogcu.com)