Jump to content

Mirelit termékek a fagyasztókban

2016. 07. 10. 19:00

A fagyasztott élelmiszerekkel biztonságban vagyunk, nem kell tartani attól, hogy romlott terméket vásárolunk, hiszen a tartósítás egyik jól bevált módja ez. Vajon tényleg biztonságosak a mirelit ételek?

Jó sokáig kellett a fagyasztásra, mint tartósításra várni, ugyanis a XIX. század végéig egyáltalán nem volt szerepe a táplálkozásunkban ennek a módszernek. Az 1800-as évek közepétől már voltak próbálkozások és szabadalmak a halfagyasztás terén és ennek köszönhetően fagyasztott húsokat előállító üzemek is létesültek Ausztráliában. 1906-ban már hazánkban is működött az első hűtőház. Olyan eljárást használtak, amely során a feldolgozott élelmiszereket konténerekbe, majd hűtőkamrába helyezték. Ezt nevezik lassú fagyasztási, vagy cold-pack módszernek, amely hosszú időt vett igénybe, és nem is volt tökéletes. Az így fagyaszott termékek vagy pépessé, vagy nagyon szárazzá váltak.

Egy amerikai férfi kalandozásai során ismerte fel, hogy a sarkkörön kifogott halak a -43 fokos levegőn azonnal megfagytak. Amikor pedig kiolvadtak a húsok, ízletesek, frissek voltak. Éppen ezt a sarkköri állapotot próbálta utánozni akkor, amikor megalapította a cégét. A halakat minél rövidebb időn belül lefagyasztották, de további eljárásokat is kidolgozott a férfi és ennek megfelelően további cégek léptek működésbe. Az új eljárással már másfél óra alatt -18 fokra lehetett a húsokat lehűteni, de a zöldségek és gyümölcsök fagyasztása fél óra alatt megtörtént. Nagy szó volt ez, hiszen korábban ez a folyamat akár három napot is igényelt. Míg a korábbi próbálkozások csődöt mondtak, ez a módszer végül sikert aratott világszerte.

Korábban az élelmiszereket konzerves dobozokban árulták, mint tartós élelmiszereket. Csakhogy a második világháború során ónhiány lépett fel, nem tudták már konzerves dobozokban tárolni az ételeket, így felértékelődtek a fagyasztott termékek. Megnőtt a kereslet a hűtőládák, hűtőszekrények és a mirelit élelmiszerek iránt.

Európa ma már a fagyasztott élelmiszerek egyik legfontosabb fogyasztójává vált. Hazánkban a hűtőipar az 1930-as években fejlődött, aztán a második világháború után egyre inkább felélénkült.

Szinte bármilyen étel fagyasztható, de ez nem egyenes arányban van azzal, hogy az olvadás után az állaga is olyan lesz, mint fagyasztás előtt. A mirelit termékeken feltüntetett időpontok a minőségmegőrzési időről adnak tájékoztatást, de ha -18 °C-on tárolunk valamilyen ételt, az lényegében a végtelenségig megőrzi a minőségét. A friss élelmiszereket minél hamarabb érdemes lefagyasztani.

(Forrás: saudiagroup.com, globalmeatnews.com/képek)