Jump to content

7 viselkedés, ami ragályos!

2016. 03. 03. 23:59

Nem csak az ásítás vagy a nevetés lehet ragályos, hanem egyéb viselkedésformák is. Nem is hinnéd, mennyi mindent lehet átvenni másoktól.

A „fertőző viselkedésminták” ismert jelenség a pszichológiában. Egyszerűen úgy vagyunk „bekötve”, hogy keressük az interakciókat egymással, kötődni szeretnénk másokhoz. Az egyes viselkedések utánzása természetes módja annak, hogy kifejezzük a másik iránti szimpátiát. Nézzük, melyek azok a leggyakoribb dolgok, amiket „lemásolunk”.

Kockázatvállalás: Az egyik amerikai egyetem kutatása szerint, ha azt látjuk, hogy valaki kockázatos dolgot csinál – például szerencsejátékban emeli a tétet – hajlamosak vagyunk mi is nagyobb kockázatot vállalni.

Ásítás: Ha „fertőző viselkedésmintáról” van szó, talán ezt ismerik a legtöbben. Képzeld, még a kutyáknak is ásíthatnékja támad, ha a gazdi ezt csinálja. Az ásítás utánzása legtöbbször az empátia és a szociális kötődés jele.

Nevetés: Ennek hallatán az agy úgy reagál, hogy automatikusan bekapcsolódik – és mi is nevetünk. Úgy látszik, hogy a mondás, miszerint „neves, és a világ veled nevet” szó szerint értelmezető.

Mosoly: Ugyanolyan ragályos, és ez kapott ingerre adott reakcióként értelmezhető, mint a nevetés. Ez a természetes jelenség nem csak az empátiát jelzi, hanem azt a képességet is, hogy megtapasztalhassuk, hogyan éreznek mások.

Homlok ráncolása: Ha valakit bosszankodni látunk, akkor tuti nem támad jó kedvünk, hanem a mi szánk is lefelé görbül. A mimika utánzása tehát nem csak a pozitív érzelmek esetében igaz, hanem a stressz, düh vagy szomorúság kiváltotta arckifejezésekre is.

Goromba viselkedés a munkahelyen: A munkahelyi bunkóság ugyanannyira ragályos, mint a nevetés. Az egyik kutatás bebizonyította, hogy ha valaki gorombán viselkedik a kollégáival, hamarosan a többiek is átveszik ezt a viselkedést.

Didergés: Ahhoz, hogy fázzunk, néha elég csak annyi, hogy azt lássuk, valakit ráz a hideg. Ezt szintén egy korábbi kísérlet bizonyította, ami szerint minél empatikusabb valaki, annál hajlamosabb átvenni mások reakcióit a hőmérsékletváltozásra.

 

Forrás: www.huffingtonpost.com

Fotó: pixabay.com