Jump to content

Beszédes növények

2016. 03. 18. 19:00

Az emberek fejlett kommunikációt folytatnak egymással. Az állatok egy része szintén, még akkor is, ha az az embernek érthetetlen. Mi a helyzet a növényekkel?

Virágnyelvnek szokták azt a fajta kommunikációt nevezni, amely két ember között, szavak nélkül, apró jelzésekkel történik. Egyáltalán nem erről van szó akkor, amikor a virágok közötti kommunikációról beszélünk. Nem hiszel benne? A világ sokkal tágabb, színesebb, mint amit az ember, az emberi érzékek fel tudnak fogni.

Biztosan hallottad már azt, hogy ha szeretgeted növényedet, becézgeted, megsimítod, az meghálálja virággal, új hajtással, egészségével. Több kísérlet folyt már arra nézve, hogy mi történik, ha a növényeket folyton szidják, negatív hozzáállással közelítik meg, és mi történik akkor, ha szép szavakkal illetik. Meglepődve tapasztalták, hogy a folytonos szidásban részesített növény állapota fokozatos romlott. Nem fejlődött normálisan, sőt betegség jeleit mutatta. A másik persze élt és virult.

Próbát tettek növényekkel. Némelyikkel rock zenét hallgattattak meg, a többiekkel pedig komolyzenét. A kemény rockot kapó növények pusztulásnak indultak, míg a komolyzene pontosan az ellentétjét váltotta ki a növényekből: egyre szebbek lettek. Gondoljunk bele, micsoda eredményeket érnének azok a mezőgazdászok, növénytermesztők, akik Vivaldit hallgattatnak növényeikkel.

Az 1970-es években kezdődtek kísérletek, amelyek arra irányultak, hogy bebizonyítsák a virágok kommunikációját. Kiderült, hogy ezen felül a növényeknek érzelmeik is vannak, így képes egy másik növénnyel felvenni a kapcsolatot és tudtára adni saját érzelmeiket. Ez olyan kommunikáció, amelyet az ember nem hallhat, olyan tartományban zajlik. Azért, mert mi nem érzékeljük, attól még létezhet. Nem úgy kell elképzelni, hogy a muskátli hangokat hallat, hanem a jelzések lényegében rezgések, amelyek napszaktól, évszaktól függően más és más.

Hogyan képesek egymással kommunikálni a növények? Azt már tudjuk, hogy rezgésekkel, de azt valahogy el kell juttatni a másik felé, és azt fel is kell fogni. A talaj felszínén eresztenek a növények vízszintes szárakat, amelyek, mint valami vezeték, közvetíti az információt. Ám nem csak rezgéseket használnak arra, hogy más növényekkel megosszanak információkat, hanem illékony anyaggal is figyelmeztethetik társaikat az ellenség, a kártevő jelenlétéről.

(Forrás: whatwhat.co.uk/kép)