Jump to content

Az élelmiszerek változnak, velük változunk mi is

2016. 02. 04. 19:00

Számos vélt vagy valós támadás éri táplálékaink zömét. Laikusként, ám az egészséges életmódra figyelők számára feladják a leckét, hogy milyen ételt és honnan vásároljunk meg ahhoz, hogy valóban ne mérgezzük magunk és családunk szervezetét.

Igen nehéz ezt megvalósítani annak alapján, amilyen információkkal traktálnak minket a médiumok. Némi rálátásunk azért még akkor is van az ételekkel kapcsolatosan, ha semmilyen kapcsolatunk nincs egészségüggyel, orvostudománnyal. A józanészre támaszkodva, és elődeink étrendjét figyelve is észrevehető, hogy táplálkozásunk és az ételeink nagyon megváltoztak. Nemcsak az ételek mennyisége nőtt, de a minősége is megváltozott. Ahogy javult az életszínvonal, úgy nőtt meg az élelemfogyasztásunk is. Ez persze megkívánta azt, hogy minél hatékonyabban és minél több élelmiszert tudjanak előállítani az igények kielégítése érdekében. Az élelmiszerek előállításához szükséges technikai követelmények is egyre korszerűbbek, fejlettebbek lettek, és a gyártás folyamatának ideje lerövidült.

Elődeinkhez képest nemcsak többet, de sokkal igényesebb és változatosabb étrenddel találkozunk mindennapjaink során. A több, igényesebb azonban nem mindig egészségesebb is. Ahhoz, hogy ezekhez egyidejűleg sokan hozzáférhessenek, a régebben jól működő, hagyományos előállítást kénytelenek voltak teljesen, vagy részleteiben megváltoztatni. Elkezdtek olyan anyagokat használni az előállítás során, amelyek térfogatot növelnek, színeznek, állományt javítanak. Megjelentek az ízfokozók, az aromák és a tartósítószerek. Ez utóbbiak az „E” jelzést kapják, amely után számok állnak és a termékleíráson feltüntetik. Az E-s tartósítószerek nagyja olyan, amelyet régen is használtak, ám a mai élelmiszeriparban sokszor indokolatlanul is alkalmazzák. A tartós, éveken át történő tartósítószerrel ellátott ételek egészségkárosodást idéznek elő. Az ilyen ételek bevitelét minimálisra szükséges csökkenteni, és természetes élelmiszerre érdemes cserélni. Azokat az ételeket kell keresni, amelyeket természetes eljárással állítanak elő. Kerülni kell a mesterséges aromákat és színezéket tartalmazó termékeket.

Már a friss zöldség és gyümölcs sem az, mint a régi korokban volt. Ahhoz, hogy a termésből a lehető legtöbbet ki tudják hozni a termelők, kénytelenek növényvédő szerekkel kezelni azokat. Nem véletlenül mondták felmenőink, hogy mindent alaposan mossunk meg elfogyasztása előtt, de ez a mai világban fokozottabban érvényes. A permetezett, érést segítő, romlást gátló vegyszerek felszívódnak a zöldségben, gyümölcsben, de mennyiségük csökkenthető az áztatás és hideg folyóvízzel történő mosás váltott alkalmazásával.

Egyre többünket érint az ételallergia. Az ételeken túl azonban konyhánk felszereltsége is okozhat kárt a szervezetünkben. Nem is gondolnánk arra, hogy a műanyag, szintetikus anyagú tálak ételeinket az elkészítésekor mérgező anyaggal szennyezhetik. Korábban zománcozott tálakban, edényekben főztek, és érdemes ma is ezeket a főzőedényeket használni.

(Forrás: tophdimg.com/kép)