Brit tudósok arra figyelmeztetnek, hogy életmódunkkal, illetve számtalan ártatlannak tűnő szokásunkkal, mint például a főzés, vagy a teregetés, komoly kockázatnak tesszük ki a magunk és családtagjaink egészségét. Az otthonainkban keringő levegő ugyanis több, mint kilencszáz fajta vegyszert is tartalmazhat: penészgomba spórák, pollen, szénmonoxid és radon szivárog be a lakásainkba a falréseken keresztül, vagy óvatlanul behordjuk a ruháinkon, terjesztjük a takarító, és kozmetikai szerekkel együtt.
A mérgező ház lakóinak tünetei között szerepelhet krónikus köhögés, folyamatosan könnyező szemek, tüsszögés, szédülés, fáradtságérzet, fejfájás, de szélsőségesebb esetekben izomfájdalom, kiütések, szemviszketés, fulladás, asztma, hidegrázás, hallásvesztés, orrvérzés, vagy tüdőbetegség is felléphet.
A mérgező házak kutatásával foglalkozó szakemberek szoros összefüggést találtak a benti levegő szennyezettsége és a szív- és érrendszeri, illetve rákos megbetegedések között.
A probléma igen súlyos, évente több, mint két millió halálesetért is a rosszul szellőző otthonok lehetnek a felelősek Európa-szerte.
Számtalan bajt a penészfoltok okoznak, melyek akkor alakulnak ki, ha egy helység a lakásban túlságosan nedves, illetve nem megfelelően szellőzik.
A szakemberek a következő lépéseket tanácsolják, ha el akarjuk kerülni, hogy otthonainkban folyamatosan mérgező levegőnek legyünk kitéve:
1.- Szellőztess! Gondoskodj róla, hogy lakásod összes helysége megfelelően levegőzik.
2.- Használj környezetbarát termékeket! Ezekben ugyanis sokkal kevesebb vegyszer és szennyező anyag található, ettől a levegő is tisztább és frissebb lesz otthonodban.
3.- Ne használj fújós kozmetikai termékeket, dezodorokat, ez utóbbinál inkább válaszd a golyósat.
4.- A parkettára szavazz, ne a szőnyegekre! A szőnyeg ugyanis melegágya a parazitáknak, pornak, poratkának, szőrnek, hajnak, gombának és egyéb káros anyagoknak.
5.- Kapcsold ki teljesen az elektromos készülékeket, televíziót, számítógépet, ha nem használod őket.
6.- Vedd le az utcai cipődet, ha lehet, már a bejárati ajtó előtt. Így nem viszed be a talpadon a koszt, sarat, polleneket, hogy aztán odabent szétterítsd.
7.- Vizsgáltasd meg szakemberrel, mennyire mérgező az otthonod!
8.- Festés után várd meg, amíg teljesen megszáradnak a falak, mielőtt elkezded használni az adott helységet.
9.- Ha teheted, a ruhákat szárítsd odakint, vagy egy távoli, különálló helységben, ahol rendszeresen nyitva hagyod az ablakot.
10.- Rendszeresen cseréld le a zuhanyfüggönyt, az állandóan nyirkos műanyagon ugyanis nagyon gyorsan elszaporodik a penészgomba.
(Daily Mail, kép: rentcafe.com)