Az alkoholtól sokan eufórikus állapotba kerülnek, merésznek és legyőzhetetlennek vélik magukat, és elég néhány pohár ital, hogy az az érzésük támadjon, az egész világot legszívesebben a keblükre ölelnék. Illetve az egész világot talán mégsem teljesen, derül ki egy vizsgálatból.
Szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ha illuminált állapotban vagyunk, akkor –bár hajlamosak vagyunk a barátainkat és ismerőseinket még jobban szeretni- másokat azonban egészen kizárunk ebből a bűvös körből és velük gorombán, durván bánunk.
Az alkohol a legsűrűbben használt kábítószer, a nikotin és a koffein mellett.
Ha iszunk, akkor az alkohol az agyunk bizonyos receptoraira van kiemelkedő hatással, ettől emelkedett hagulatba kerülünk, sőt, még enyhe eufórikus érzés is a hatalmába keríthet bennünket.
Ha tovább folytatjuk az iszogatást, akkor szépen lassan a félelemérzetünket is elveszítjük, lassacskán egyáltalán nem fog rossz öteltnek tűnni egy kellemes bungee jumping az ugrótoronyból. Az ital ráadásul a kockázatfelmérő készségünket is kikezdi –mindez persze sok mindent megmagyaráz, amikor másnap értetlenkedve idézzük fel előző esti viselkedésünket.
Míg bizonyos emberekkel túlcsordulóan szeretetteljesek, empatikusak és nagyvonalúak leszünk, addig másokkal kifejezetten agresszívek és erőszakosak, figyelmeztetnek a kutatók. Az alkohol ráadásul megakadályozza sok esetben, hogy helyesen olvassuk le mások reakcióit, és következtessünk szándékaikra. Sőt, nagyobb mennyiségű alkohol elfogyasztása után ugyanolyan képtelenek leszünk mások viselkedésből olvasni, mint egy demenciától szenvedő beteg.
A közeledő fröccszezon során talán éremes mindezeket észben tartani, és visszafogottabban döntögetni magunkba a viceházmestereket...
(Kép: drinkedin.net)