Jump to content

Kis mértékben a pálinka…

2015. 09. 18. 16:00

Ismerjük azt a mondást, hogy kis mértékben gyógyszer, nagymértékben orvosság. Való igaz, hogy számos kellemes, hasznos hatása van a pálinkának, de a túlzott bevitele másnap bonyodalmakat okozhat. Milyen más hatást tud kifejteni ez az univerzális csodaszerünk?

Minden gyümölcsből készíthető pálinka és a magyar főzeti is, ha csak lehetősége adódik erre. A gyógyászatban alkalmazzák az alkoholt, mint fertőtlenítőszert és oldószert is. A vízben nem oldódó anyagokat folyékonnyá teszi, ecsetelők, külsőleg használatos gyógyszertári készítményekhez használt az alkohol. A pálinkákat lepárlással készítik. A természetes erjedéssel már 14%-os alkohol előállítható, de ha összegyűjtött gyümölcsöt, cefrét lepároljuk, akkor az alkoholtartalom fokozható. A hazai házi pálinkák éppen emiatt akár 50%-os alkoholtartalmúak. Téves azonban azt gondolni, hogy nagyon jót teszünk akkor, ha egy sebet pálinkával kezelünk. A fertőtlenítésre egyáltalán nem alkalmas a pálinka, ugyanis a 70%-nál magasabb alkoholtartalom hatékony csak. A pálinka ráadásul még vizet von el a sérült területről, így tovább roncsolja az amúgy is károsodott szöveteket, mellé még iszonyatosan csíp, fáj. Az olyan gyulladás kezelésére is alkalmazni szokták a pálinkát, amelynél a bőr ép, nem sérült. Nem árt, de nem is használ. Sebek fertőtlenítéséhez, tisztításához a tiszta víz sokkal jobb. Gyomor, bélrendszeri fájdalmak esetén szokták belsőleg alkalmazni a pálinkát. Lazító hatásának köszönhetően a panaszok tompulhatnak, ám az alapbaj nemhogy megszűnne, hanem fokozódhat.

Ha panaszmentes életet élünk, akkor a kis mértékben fogyasztott pálinka javítja az emésztést, oldja a stresszt is. A vér zsírszintjére, a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen is hatékony, de csak akkor, ha kismértékű a fogyasztása.

Szokás a pálinkát aperitifként, ételek fogyasztása előtt lehörpinteni. Csakhogy a gyomor nyálkahártyáját gyengíti, és az éhgyomorra fogyasztott, akár kis mennyiségű pálinka is illumináltságot eredményezhet. Étvágygerjesztőként, étkezések előtt szokták kínálni a pálinkát, pedig valójában az étkezés után sokkal jobb lenne, ugyanis felszívódása és hatása teli gyomor mellett lelassul. A pálinka csökkenti a vérnyomást, és a rekedtség, köhögés ellenszere lehet. Csakis a mértékletes fogyasztás javasolt, gyakori fogyasztása függőséget okozhat!

(Kép forrása: bbc.com)