Jump to content

Tisztesség és becsület, de csak elméletben

2015. 09. 22. 10:00

A lehető legjobb fényben igyekszünk magunkat feltüntetni mások számára úgy, hogy azért a nagyját mi magunk is elhiggyük. Ahhoz hogy ezt ne cáfoljuk meg mások és magunk számára sem, tisztességesen próbálunk viselkedni mindenhol.

Amit persze nem lehet egy életen át tartani, ezért olykor elengedjük magunkat és becsúszik némi tisztességtelenség, vagy szándékosan, vagy akaratlanul, de tény, hogy nem aszerint cselekszünk, ahogy elvárják tőlünk, ahogy elvárnánk magunktól.

Két kanadai pszichológus is e téma köré csoportosította kísérletét, méghozzá aszerint, hogy a kísérlet helyszínül szolgáló egyik üzletet csupa egészséges, környezetkímélő áruval töltötték fel, a másik üzletben ennek ellentétei, nem zöld árucikkek voltak felsorakoztatva. A kísérlet alanyainak egy részét a zöld boltba, másik részét pedig a hagyományos cikkeket áruló üzletbe vezényelték és ott kedvükre vásárolhattak. Ez után az üzletben található számítógépre nézve meg kellett becsülniük, hogy a monitor jobb vagy bal oldalán látható-e több pont. Ha a bal oldalt választották, akkor csak 0,5 centet kaptak, de ha a jobb oldalt, akkor 5 centet kaptak, teljesen mindegy volt, hogy a válasz helyes-e vagy sem. Logikusan következik, hogy a jobb oldal választása sokkal több pénzt hozott a kísérlet alanyának, és amikor az emberek észrevették, hogy akkor is kapnak pénzt, ha a válaszuk nem helyes, mégis a jobb oldalt választották, tovább csaltak az anyagi haszon érdekében. A kísérletből az derült ki, hogy sokkal többet csaltak azok, akik a zöld termékek között válogathattak. Az az érzés volt bennük, hogy ők aznapra már letudták környezettudatos és tisztességes cselekedeteiket, miért ne csalhatnának egy kicsit azért, hogy ők is jól járjanak?

Másik két kutató egyetemistákat kérdezett arról, hogy a félévkor megrendezésre kerülő jótékonysági rendezvény keretén belül felajánlják-e rászorulóknak néhány napi ebédjüket? Mindenféle választ kaptak a kutatók, majd válaszolniuk kellett egy kérdésre, amely az volt, hogy fekete vagy fehér bőrű jelentkezőből melyiket vennék fel a rendőri állásra. Azt tapasztalták, hogy aki az előzőleg felajánlotta ebédjét az arra rászorulónak, sokkal inkább volt elutasító a fekete bőrű leendő rendőrrel. Ahhoz, hogy rosszalkodni engedjük magunkat, elég a jó cselekedet puszta gondolata is.

Ezek szerint sokkal inkább véljük magunkat tisztességesnek, mint amennyire be is tartjuk azt. Ha valami bűnt követünk el, azt rá tudjuk fogni arra, hogy legtöbbször úgyis jól és jót cselekszünk.

(Kép forrása: moontideconsulting.com)