Bármilyen pénzügyi háttérrel is rendelkezzünk, a pénzügyek mindenki gondolatát megmozgatják és akár szorongással is járhat annak kezelése. Természetesen jóval nagyobb terhet cipelnek azok, akiknek kis bevételből kell gazdálkodniuk havonta. Könnyű bekerülni egy olyan spirálba, ami teljesen beszippanthatja a vagyont, de ez nagyobb vagyon esetén is nagyobb bukást is jelenthet.
Sokan küzdenek havi szinten a fennmaradásért, amely azt jelenti, hogy a megtakarítás teljességgel lehetetlen. A kis bevétel mellett is megvalósítható lenne némi megtakarítás? Nos, valószínűleg igen, ha pénzügyeinket és terveinket megfelelően kezeljük. Hogyan kellene nekikezdeni?
A legelső feladat az, hogy behatároljuk a célunkat. Az embernek kellenek tervek, célok, amiért dolgozhat, küzdhet. Ha megvan, vessük azt papírra. Lehet az egy új autó, a gyerkőc taníttatása, esküvő, utazás, házvásárlás, házfelújítás, de azt nevezzük nevén. Amint megvan a cél, még gondoljuk végig, hogy mennyire maradtunk a realitásoknál. Ha ahhoz kisebb vagy nagyobb csoda lenne szükséges, hogy megvalósuljon, akkor annak megvalósítása nemcsak most nem most időszerű, de talán soha. Mindenképp megvalósítható, két lábbal a földön álló célokra van szükségünk. Tudjuk nagyon jól, hogy azok adnak további lendületet, és bátorítást, amit elérünk. A merj nagyot álmodni a pénzügyekben nem mindig nyerő, így ha biztosra akarunk menni, akkor inkább maradjunk a realitásoknál.
Ha megvan a célunk, akkor nézzünk utána, hogy körülbelül mekkora kiadásokkal kell számolnunk. Ezt ugyanúgy vessük papírra, annyira részletesen, amennyire csak lehet. Kalkulálni kell azzal is, hogy nem minden fog olyan flottul működni, mint ahogy azt megálmodtuk, megterveztük, vagyis váratlan kiadásokkal is számolni kell. Emiatt kalkuláljunk bele ezt is.
Máshogy kell gondolkodni és gazdálkodni rövid távú tervek megvalósítása esetében, hiszen az azt jelenti, hogy három éven belül szeretnénk véghezvinni. A realitás talaján maradva át kell gondolnunk, hogy a rövid távú tervünk valóban megvalósítható lenne-e ennyi időn belül vagy sem. Ha nem, akkor az már átcsúszik a hosszú távú terveink közé és máshogy kell annak anyagi részének kezelésére is tekinteni.
Azt is figyelembe kell venni a tervezésnél, hogy a pénz értéke folyamatosan változik. Amit tervezés során kiszámolunk, az néhány év múlva nem lesz aktuális. Úgy kell a pénzügyeinkkel bánni, hogy csak magunkra számíthatunk. Ez olyan magánügy, amelynek megvalósítását mi magunk tűztük ki, így az eléréséhez vezető utat is nekünk kell megtenni.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!