Év vége felé, az ünnepek közeledtével már mindenki elgyötört. Éppen ideje, hogy végre kicsit pihenhessünk. Van, aki a fáradtságtól úgy érzi, hogy napokat képes lenne átaludni, míg mások pont a fáradtság miatt nem tudnak álomba szenderülni. Alvás nélkül azonban nem vagyunk üzemképesek. Helyesbítünk, kielégítő alvás híján bizony fáradtak, nyűgösek vagyunk és fizikailag is megbetegedhetünk. Az éjszakai alvás folyamán kellene szervezetünknek regenerálódnia, csakhogy nagyon sokan szenvednek kisebb vagy súlyosabb alvási zavarral. Az elalvás nehézsége, a rémálmok, a fogcsikorgatás, a horkolás, az alvajárás, a légzésszünet is mind-mind alvászavarnak számít. Biztosan te is éreztél már olyan furcsaságot, hogy már ágyban voltál, kellően el is pilledtél, amikor hirtelen az egész tested összerándult. Habár már az alvás útján haladtál egyre mélyebben, ez a semmiből jövő, erős rándulás azonnal észhez térített, felébredtél saját tested reakciójára. Ez azt is jelenti, hogy már majdnem elértél a mélyalvás fázisába, de ez a rángatózás újból észhez térített és kezdhetted előröl az alvást. Mi okozza ezt a furcsa állapotot?
Nevezik izomrángásnak vagy alvási rángásnak is. Ha veled is előfordult, akkor egyike vagy a többségnek, aki átéli ezt a furcsa jelenséget. A nagyobb rángásokra mi magunk is felébredünk, sőt, úgy érezzük, mintha nem is aludtunk volna, mert olyan hamar észhez térünk Azonban, hogy átaludjuk. A kisebb rúgások, csapkodások, rángatózásokra fel sem ébredünk, csak párunk, hálótársunk tudná megmondani, hogy milyen „csatákat vívunk” éjszakánként.
Ez az állapot majdcsak minden ember életébe előfordul, vagyis elég általános. Talán éppen emiatt nem figyeltek fel erre különösebben a kutatók. Hiába gyakori ez a jelenség, mégsem kutatott terület. Olyannyira nem az, hogy egyértelmű válasz ma sem született meg erre a kérdésre.
Annyi ismert, hogy amikor elaludni készülünk, akkor a szervezetünk működése is minimálisra csökken. Lassabban ver a szívünk, ezzel együtt a légzés is lassabb, és az izmaink is elernyednek. Amikor az éberségért felelős agyi terület is az éberség és az alvás közötti átmeneti állapotba kerül, akkor rándulhat össze a végtagok izomzata. Logikus magyarázatnak is tűnik, de egy másik elmélet szerint ez a test védekező reflexe. Ahogy készülődünk elaludni, mindenünk ellazul, ám az agy úgy értelmezi, mintha zuhannánk. Ekkor szoktuk azt érezni elalváskor, mintha ténylegesen zuhannánk, így az agy azonnal kapcsol és az izmaink hirtelen összerándulnak.
Szinte mindenki élt már át ilyen álombéli zuhanást, amelyet hirtelen összerándulás és ébredés követett. A zuhanásszerű élmény okát pontosan a tudósok sem ismerik, úgy tűnik, hogy a fáradtsággal és az alváshiánnyal összefüggésbe hozható a jelenség. Ebből az is következik, ha nem szeretnél zuhanni és rángatózni, akkor igyekezz minden este ugyanabban az időben nyugovóra térni. Figyelj oda az esti étkezésre, hogy elalvás előtt két órával már ne fogyassz semmit. Kapcsold ki a televíziót és a telefont is, esetleg relaxálj mielőtt elalszol.